Иреклеләр форумында агымдагы 2019 елда башкарылган эшкә йомгак ясадылар

2019 елның 2 декабре, дүшәмбе

Татарстанда «Мәрхәмәтле Татарстан» волонтерларның йомгаклау форумы тәмамланды. Чарада 12 яшьтән алып 200 кеше катнашты: Татарстан Республикасы волонтерлар хәрәкәте/оешмалары активистлары һәм җитәкчеләре, ТР мәктәп һәм студентлар ирекле отрядлары җитәкчеләре һәм активистлары, Татарстанның яшьләр һәм балалар берләшмәләре активистлары, Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләре яшьләр эшләре бүлеге җитәкчеләре һәм белгечләре, шулай ук «Доброволец Татарстан-2019» республика конкурсы финалистлары.

Форум кысаларында Татарстан Яшьләр эшләре министры Дамир Фаттахов катнашында стратегик сессия узды.

Министр билгеләп үткәнчә, иреклелек елы нәтиҗәләре буенча Россия Федерациясе Президенты тарафыннан берничә йөкләмә расланган, аларның бер өлеше Татарстан Республикасы тарафыннан гамәлгә ашырылган инде.

Исегезгә төшерәбез, агымдагы елның җәендә төбәктә «Татарстан Республикасының иреклеләр үзәге» автоном коммерцияле булмаган оешмасы ачылды. Аны ачу ирекле оешмаларның бер-берсе белән хезмәттәшлек итү системасын булдырырга мөмкинлек бирә, шулай ук хакимият вәкилләренең республиканың барлык муниципаль берәмлекләрендә стратегик мөһим бурычларны хәл итү өчен волонтерлык берләшмәләре активистлары белән аралашуын җайга салырга мөмкинлек бирә. Шулай ук Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева рәислегендә ирекле ярдәмчеллекне үстерү буенча ведомствоара совет оештырылды. 2020-2022 елларга Татарстан Республикасында иреклелек хәрәкәтен үстерү подпрограммасы төзелде.

Дамир Фаттахов билгеләп үткәнчә, программа үз эченә бердәнбер булып тора һәм ул «социаль активлык» проектына керә торган әлеге юнәлешне үстерү системасын үз эченә ала.