Башкортстан Республикасында Татарстан Республикасы Көннәре кысаларында активистлар яшьләр сәясәте мәсьәләләре турында фикер алыштылар

2019 елның 18 апреле, пәнҗешәмбе

Уфада 17-18 апрель көннәрендә Башкортстан Республикасында Татарстан Республикасы көннәре узды. Чарада ике тугандаш республика башлыклары: Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов һәм Башкортостан Республикасы Башлыгы вазыйфаларын вакытлыча башкаручы Радий Хәбиров катнашты. Делегация составында Татарстан Яшьләр эшләре министры Дамир Фәттахов та бар иде.

Ачу тантанасында Радий Хәбиров Башкортстанда 1 миллионнан артык татар яши, дип билгеләп үтте. Рөстәм Миңнеханов үз чиратында Татарстан Республикасы көннәре Башкортстанда беренче тапкыр 30 елдан артык вакыт эчендә оештырылуына игътибар итте. «Татарстан һәм Башкортстан-ике алдынгы төбәк, безне күп нәрсә бәйли. Шуңа күрә безнең дустанә мөнәсәбәтләр ныгырга гына тиеш», - дип белдерде ул.

Башкортстанда Татарстан көннәренең төп вакыйгасы бизнес-форум булды. Аның кысаларында түгәрәк өстәлләр оештырылды, аларның берсе яшьләр сәясәтенә багышланган иде. Башкортстанның яшьләр сәясәте һәм спорт министры Руслан Хәбибов катнашучыларны сәламләп, Татарстан Республикасы кунакларын тәкъдим итте. Үз чиратында Дамир Фәттахов бүгенге көндә яшьләр белән эшләүнең яңа сыйфатын барлык үзгәрешләрнең төп драйверы буларак тәэмин итү мөһим мәсьәлә булып тора, дип билгеләп үтте. Министр Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре буенча аерым министрлык төзү тәҗрибәсе белән уртаклашты. "Безнең ведомство алдында – тупланган потенциалны файдаланып, Татарстан Республикасында яшьләр белән эшләүнең яңа сыйфатын тәэмин итү, төрле кызыклы яшьләр өчен инновацион формалар һәм актуаль эш юнәлешләрен кертү бурычы тора", - дип ассызыклады ул.

Нотыклар белән «спорт социаль проектлары дирекциясе» КБАО Волонтерлар белән эшләү департаменты җитәкчесе Айрат Мөбәрәкшин, «Татарстан Республикасы предприятиеләре һәм оешмаларының яшьләр берлеге» Региональ иҗтимагый оешмасы җитәкчесе, «Татэнерго» АҖ яшьләр советы рәисе Айдар Сагетдинов, «яшьләр мохит объектларын реновацияләү институты» АКБО директоры Салават Галиев, «Яшьләр казанышлары» Казан үзәге башкарма директоры, ТР Иҗтимагый палатасы әгъзасы Ләлә Бикчәнтәева, балалар һәм яшьләр эшләре комитеты рәисе урынбасары Марат Уразаев чыгыш ясады.

Яшьләр сәясәте активистлары эшче яшьләр хәрәкәтен, ирекле хәрәкәтне, яшьләр эшкуарлыгын үстерү кысаларында хезмәттәшлек мәсьәләләре турында фикер алыштылар. Шулай ук яшьләр сәясәте объектларын реовацияләү һәм муниципаль берәмлекләрдә яшьләр сәясәтен гамәлгә ашыру мөмкинлекләре мәсьәләләре дә бар.

Ике көнлек программа ахырында Дамир Фәттахов «Облако» заманча сәнгать үзәгендә һәм Башкортостан Республикасында көмеш Иреклелекне үстерү буенча ресурс үзәгендә булды.