Татарстанда Тукай районы авыл яшьләре форумы узды

2020 елның 29 сентябре, сишәмбе

Иске Дөреш авылындагы «Балкыш» лагеренда район башлыгы Фаил Камаев Тукай яшьләре вәкилләре белән очрашты. Район башлыгына сорау бирергә район авыл җирлекләреннән эшләүчеләр, авыл яшьләре һәм дәүләт яшьләр сәясәте тармагы хезмәткәрләре килде.

Форумны үткәрү район яшьләре тарафыннан «Время молодых» яшьләр автобус туры акциясе кысаларында оештырылды һәм район җитәкчелеге тарафыннан хупланды.

Сөйләшүнең преамбуласы – авылда яшьләр һәм яшьләр өчен мөмкинлекләр тудыру, «Минем район - Минем мөмкинлекләрем» тренинг сессиясе, шулай ук балалар һәм яшьләр иҗтимагый оешмалары турында сөйләү, министрлык җитәкчелеге һәм район башлыгы катнашында түгәрәк өстәл.

Очрашу рәсми булмаган рәвештә, «Сорау-Җавап» форматында узды. Тукай яшьләре белән әңгәмә берничә сәгать дәвам итте. Район җитәкчесе дә, яшьләр дә үз ягыннан күп кенә мәсьәләләр буенча дәлилләнгән позицияләр әйттеләр. Мәсәлән, ял итү учреждениеләренең эш режимы проблемасы кискен торды.

Очрашуда катнашучылар район хакимияте башлыгына биргән сорауларга карасак, яшьләр район тормышының барлык аспектлары, күп кенә проблемаларны хәл итү перспективалары белән кызыксыналар. Моннан тыш, яшьләр экологик проблемаларны хәл итүдә, районны яшелләндерүдә ярдәм итәргә әзер булуларын белдерделәр.

Балалар үз фикерләрен әйтергә курыкмадылар. Аудиториядә бөек кешеләрнең цитаталары яңгырады, балалар уйларының сафлыгы һәм амбицияләре белән күбесен шаккаттырды.