«Созвездие-Йолдызлык» балалары Кырымда зур концерт бирде

2021 елның 27 июле, сишәмбе

Кырым Республикасының Саки шәһәрендә урнашкан «Зәңгәр дулкын» шифаханәсе базасындагы балалар сәламәтләндерү лагеренда «Созвездие-Йолдызлык» эстрада сәнгатенең ачык республика телевизион яшьләр фестиваленең җәйге иҗади сменасы уза. Шушы уңайдан лагерьда 230 лауреат һәм фестивальдә җиңүчеләр зур бәйрәм концерты оештырды.

Татарстанның 17 муниципаль берәмлегеннән килгән балалар фестиваль мәктәбен  «тәмамлаучылар» белән берлектә, кырымлылар һәм ял итүчеләр өчен күп милләтле республиканың төрле телләрендә  күптөрле куплетлар, Совет һәм Россия композиторларының җырларын, популяр классик һәм джаз вокал әсәрләрен башкардылар, шулай ук хореографик номерларда төрле халыкларның бию традицияләрен күрсәттеләр.

«Созвездие-Йолдызлык» күренеше һәрвакыт уза торган теләсә кайсы төбәккә хәйрия мәдәни йогынты ясый һәм күрсәтә. Бу концерт искәрмә түгел һәм һәрвакыттагыча югары дәрәҗәдә үткәрелде. Безнең балалар кайда гына чыгыш ясаса да, тамашачыларга бик зур тәэсир калдыра. «Йолдызлык» балалары эш белән мәшгуль. Төп фестиваль программасына әзерлек чорында гына түгел, ял вакытында да безнең балалар мәдәнияткә тартыла, үз хезмәте аша үз организмының һәр күзәнәген матурлыкка һәм гармониягә буйсындыралар, ә аннары бу кыйммәтле таш белән үз тамашачылары белән бүлешәләр», - дип бүлеште фестиваль хәрәкәтенең генераль продюсеры Дмитрий Туманов.

«Иҗади смена белән без лагерьдан читкә чыгып, Бакчасарайда, Севастопольдә һәм башка урыннарда концертлар бирдек, тик пандемия аркасында бу юлы без андый мөмкинлектән мәхрүм калдык. Шуңа күрә бу концерт күптән көтелгән иде. Балалар тулысынча ял итте дип ышанып әйтергә була. Алар сменага җыелган энергияне яхшылап чыгара алдылар», - дип хис-кичерешләре белән уртаклашты фестивальнең башкарма директоры Наталья Смирнова.

Оештыручылар программаның белем бирү өлешенә аерым игътибар бирә. Балалар өчен мастер-класслар сериясе вакытында Россиянең һәм Татарстанның халык артисты, Җиһанов исемендәге Казан консерваториясе профессоры Зилә Сөнгатуллина, ТР халык артисты, ТР Дәүләт җыр һәм бию ансамбленең баш балетмейстеры Раилә Гарипова, «Дорога из города» бию театры солистлары, шулай ук узган еллардагы фестиваль хәрәкәте җиңүчеләре – Россия театр сәнгате – ГИТИС институтын тәмамлаучылар чыгыш ясый.

«Созвездие-Йолдызлык»ның иҗади сменасы бу елның икенче августына кадәр дәвам итәчәк.

Исегезгә төшерәбез, фестиваль хәрәкәте Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов патронажы астында һәм ЮНЕСКО эшләре буенча РФ Комиссиясе эгидасы астында уза.