ИХО илләренең VII Казан яшь эшмәкәрләр форумы башланды

2021 елның 28 июле, чәршәмбе

Бүген «Россия — Ислам дөньясы: KazanSummit 2021»ХІІІ халыкара икътисадый саммиты кысаларында ИХО илләре яшь эшкуарларының VII Казан форумын ачу тантанасы узды. Форум онлайн - офлайн форматта уза.

Чарада IT-стартап идеяләрен гамәлгә ашыру өчен яңа бизнес-контактлар һәм инвестицияләр табу белән кызыксынган иң яхшы проект авторлары катнаша. Форум «Россия – Ислам Хезмәттәшлеге Оешмасы» юнәлеше буенча Халыкара яшьләр хезмәттәшлеге проект офисы эше кысаларында тормышка ашырыла.

Сәламләү сүзе белән Россия Федерациясе сенаторы Ирек Ялалов, ИХО яшьләр форумы директоры Рәсүл Омаров, ИХО яшьләр форумының Евразия бүлеге җитәкчесе Эльмаддин Мехдиев һәм Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрының беренче урынбасары Тимур Сөләйманов чыгыш ясады.

«Ислам Хезмәттәшлеге Оешмасының Яшьләр форумы (ICYF) өчен ИХО илләре-әгъзалары һәм күзәтүче илләр, шулай ук бөтен дөнья буенча тиешле учреждениеләр белән эшләү һәрвакыт зур дәрәҗә. Без Ислам хезмәттәшлеге оешмасы берләшмәләрендә һәм чит илләрдә түзеп тору культурасын үстерүдә, социаль берләшүдә уртак программалар һәм партнерлык өчен ачык. Безнең тырышлыгыбыз бердәмлеккә һәм хезмәттәшлеккә нигезләнгән», - дип ассызыклады Рәсүл Омаров.

Тимур Сөләйманов үз чыгышында KazanSummit мәйданчыгы һәм ИХО яшь эшкуарлары форумы халыкара проектларны һәм инициативаларны тормышка ашыруга юнәлтелгән ресурсларны берләштерү өчен нәтиҗәле платформа булып тора, дип билгеләп үтте: «Бу-эшчәнлекле алым аша тормышка ашырыла торган дипломатиянең иң нәтиҗәле формасы, ә яшьләр җәлеп ителгәндә, иртәгәге көн безнең барыбыз өчен тагын да тотрыклы булыр дигән ышаныч бар».

- Татарстан Республикасының Ислам хезмәттәшлеге оешмасы киңлегендә хезмәттәшлек буенча күпьеллык тәҗрибәсен исәпкә алып, Яшьләр эшләре  Федераль агентлыгы, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре  Федераль агентлыгы белән берлектә, Россия Федерациясе Тышкы эшләр министрлыгы ярдәме белән узган елда «Россия – Ислам Хезмәттәшлеге Оешмасы» юнәлеше буенча Россия- Халыкара яшьләр хезмәттәшлеге Федераль проекты эшли башлады. Офис эшчәнлеге кысаларында ИХО киңлегендә яшьләрнең эш векторы билгеләнде.

Быел дөньяның төрле илләреннән 350 дән артык гариза бирелгән. Форумда катнашу өчен дөньяның 40 иленнән 131 стартап сайлап алынды. Алар Әфганстан, Әзербайҗан, Бангладеш, Германия, Һиндстан, Индонезия, Иран, Иордания, Казахстан, Нигерия, Пакистан, Россия, Согуд Гарәбстаны, Судан, Төркия, Берләшкән Гарәп Әмирлекләре, Бөекбритания, Америка Кушма Штатлары кебек илләрдән.

Форум кысаларында укулар агымдагы елның июнендә башланды. Катнашучылар өчен 20 сәгать лекция, 80 сәгать индивидуаль һәм төркем сессияләре, халыкара остазлар һәм экспертлар белән, ИХО илләреннән стартапларга ярдәм итү өчен йөзләрчә ресурслар оештырылды.

Онлайн акселерация Программасы нәтиҗәләре буенча, Прогресс турында бәяләр һәм хисаплар сериясе аша проектларның 2021 елның 29 июлендә, «Россия — Ислам дөньясы: KazanSummit 2021»ХІІ Халыкара икътисадый саммиты кысаларында финал питчингында катнашачак 37 иң яхшы стартап сайлап алынды.

Форумны оештыручылар: Татарстан Республикасы Хөкүмәте, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы, Ислам хезмәттәшлеге яшьләр форумының Евразия региональ үзәге, Татарстан Республикасы «Сәләт» яшьләр иҗтимагый фонды, яшьләр эшләре  Федераль агентлыгы, (Росмолодежь) ярдәме белән, «Россия – Ислам Хезмәттәшлеге Оешмасы» юнәлеше буенча Халыкара яшьләр хезмәттәшлеге проект офисы һәм ИХО яшьләр форумы.

Чараның партнерлары: Яшьләр дипломатиясе академиясе, IT-парк, «Иннополис» МИЗ, Starta VC