Яр Чаллыда «Созвездие-Йолдызлык»ның икенче зона этабына йомгак ясалды

2022 елның 5 марты, шимбә

Яр Чаллыда «Созвездие-Йолдызлык» эстрада сәнгатенең XXII ачык республика телевизион яшьләр фестиваленең зона этабы гала-концерт белән тәмамланды. Икенче сайлап алу турында Яр Чаллы, шулай ук Тукай һәм Алабуга муниципаль районнарыннан өч меңнән артык яшь талант иясе үз талантларын күрсәтте.

Жюри 310 дан артык иҗади номер арасыннан иң яхшыларын сайлап алды. Беренче, икенче һәм өченче урыннарны яулаучылар фестивальнең суперфиналына юллама алдылар.

«Икенче зона этабы фестиваль хәрәкәтендә катнашучы балаларның әзерлек дәрәҗәсе артуның тагын бер дәлиле булды. Яр Чаллы бию номерлары белән аерылып торды. Биредә балаларның иҗатта һөнәри үсеше өчен барлык шартлар да тудырыла - мәктәп җитәкчелеге дә, район башлыклары да моның белән кызыксыналар», - дип сөйләде фестиваль хәрәкәтенең башкарма директоры Наталья Смирнова.

Ул билгеләп үткәнчә, сайлап алу көннәрендә барлык номинацияләр буенча түгәрәк өстәлләр уздырылган, алар кысаларында педагоглар жюри әгъзаларына үзләрен кызыксындырган сорауларны бирә алдылар. РФ атказанган артисты, ТР халык артисты, ТР Дәүләт җыр һәм бию ансамбленең баш балетмейстеры Раилә Гарипова, ТР атказанган мәдәният хезмәткәре, җырчы, актриса, продюсер, Сергей Безруков җитәкчелегендәге Мәскәү Губерна театры труппасы мөдире Алинә Ивах үз тәҗрибәләре белән уртаклаштылар. Дискуссиядә шулай ук Россия театр педагогы, Мәскәү сәхнә практикалары үзәге җитәкчесе, ТР атказанган мәдәният хезмәткәре Владимир Аносов, ТР халык уен кораллары дәүләт оркестры солисты, РФ атказанган артисты һәм ТР халык артисты Резедә Галимова катнашты.

Исегезгә төшерәбез, сайлап алу турлары Казанда (7 февраль - 17 март), Түбән Камада (6-7 март), Әгерҗедә (9-10 март), Чистайда (13-14 март), Арчада (17-19 март), Лаешта (22-23 март), Иске Чүпрәле авылында (26-27 март) һәм Яшел Үзәндә (29-30 март) уза. Барлыгы Татарстанның 45 муниципаль берәмлеге җәлеп ителәчәк.

Фестивальдә «Вокал-соло», «Вокаль ансамбльләр», «Хореография», «Конферанс», «иң яхшы музыка», «иң яхшы җыр тексты» һәм «иң яхшы видеоклип» номинацияләре белән  чыгыш ясарга була.

Ә инде 9-13 апрельдә сайлап алу турлары финалистлары КФУның «УНИКС» концертлар залында һәм «Созвездие-Йолдызлык» Арт-резиденцияләрендә суперфиналда очрашачак. Ул 22 апрельдә «Пирамида» мәдәни-күңел ачу комплексында узачак.

«Созвездие-Йолдызлык» фестиваль хәрәкәте ЮНЕСКО эшләре буенча Россия Федерациясе комиссиясе эгидасы астында һәм Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов патронажы астында уза.