Россия көне алдыннан Казанда «Миллине – актуаль» этномәдәни фестивале узачак

2022 елның 9 июне, пәнҗешәмбе

2022 елның 11 июнендә дәүләт бәйрәме - Россия көне алдыннан «Миллине – актуаль» этномәдәни фестивале узачак.

«Миллине – актуаль» фестивале-заманча стильдә төрле халыкларның фольклорын башкаручы иҗади өлкә вәкилләрен һәм декоратив-гамәли сәнгать осталарын берләштерүче уникаль мәйданчык.

Фестиваль 11 июньдә 15: 30 сәгатьтә Халыклар дуслыгы парадында старт ала. Парадны җыю урыны – Кремль яр буе (милли китапханәдән төшү). Парадта милли-мәдәни автономия вәкилләре, иҗади коллективлар, республиканың чит ил студентлары, дәүләт хакимияте органнары вәкилләре, Татарстан Республикасында милли киемнәрдәге этномәдәни проектларны һәм программаларны тормышка ашыруда катнашучы граждан җәмгыяте институтлары вәкилләре катнашачак.

Россия көнен бәйрәм итү Татарстан Республикасы Мәдәният һәм сәнгать осталарының бәйрәм концерты белән дәвам итәчәк һәм яшьләр этномузыка фестивале белән тәмамланачак. Живагo Төркеме, Shoner Paul проекты, УЕН төркеме фолк-панк, Zakaria фолк-төркеме һәм Мингазов кавер-төркеме чыгышлары планлаштырыла. Яшьләр программасы артистлары-фольклор мотивлары катнашмасы.

Россия көненә багышланган Халыклар дуслыгы парады кысаларында «ВК очрашу урыны» инсталляциясе янында флэшмоб узачак. Парадта катнашучылар илебезнең төп мультимедиа порталы янында милли биюләр күрсәтәчәк. Бу вакытта Казан тормышын Красноярск һәм Екатеринбургта яшәүчеләр күзәтәчәк.

Көн буе концерт мәйданчыгы янында ярминкә һәм халык иҗаты буенча мастер-классларны үз эченә алган «Этномаркет» эшләячәк. Шулай ук декоратив-гамәли иҗат буенча мастер-классларда катнашырга мөмкин булачак.

Чараны Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы һәм Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы ярдәме белән,  Татарстан Халыклар дуслыгы йорты белән берлектә Татарстан халыклары Яшьләр ассамблеясы һәм Татарстан Республикасы Рус милли-мәдәни берләшмәсе оештыра.