«Созвездие-Йолдызлык» арт-резиденциясе мәктәп театрларын оештыру программасына кушыла

2022 елның 23 августы, сишәмбе

Россия укучылар хәрәкәте  һәм Щукин исемендәге театр институты Россия мәгариф министрлыгы ярдәмендә «Мәктәп классикасы» федераль проектын башлап җибәрде. Аның төп максаты – илдә мәктәп театрларын үстерү. Проектның төп нәтиҗәләре булып, 2024 елга кадәр Россия федерациясе мәктәп театрларын үстерү программасын эшләү һәм мәктәп укучыларының һөнәри һәм әхлакый үсеше өчен шартлар тудыру тора.

«Созвездие-Йолдызлык» арт-резиденциясе Гладилов урамы 49 йортта Алафузов театрының тарихи бинасында урнашкан. Ул ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән ике ел элек ачылды.  Театр труппасына  РУТИ-ГИТИС (Мәскәү), Казан театр училищесы һәм башка иҗади югары уку йортлары чыгарылыш укучылары керде.

Дмитрий Туманов хәбәр иткәнчә, яңа сезон барышында  «Созвездие-Йолдызлык» арт-резиденциясе  Щукин театр училищесы һәм  Россия театр сәнгате институтының  әйдәп баручы педагогларыннан мастер-класслар  планлаштырыла.

Аерым алганда, эстрада сәнгате кафедрасының өлкән укытучысы Олег Алексеевич Хрычевтан 10 көнлек мастер-класс театр осталыгының чын квинтэссенциясе булырга вәгъдә итә.  «Мәктәп классикасы»  проекты   кысаларында   ул   бөтен  республика буенча мастер-класслар үткәрәчәк.

«10 көн эчендә алар актерлык буенча төп белемнәр алачаклар.  Бу аларга алга таба үсеш өчен дөрес юлны күрсәтәчәк.  Аларга  чын Вахтанга мәктәбе һәм режиссура нигезләре биреләчәк», - дип аңлатты ул.

Дмитрий Туманов фикеренчә, «Мәктәп классикасы» - РФ Президентының бөек инициативасы. «Без театр сәнгате ярдәмендә балалар сәнгати кыйммәтләрне үзләштерсеннәр өчен проект кысаларында актив эшләячәкбез. Бу үсеп килүче буын дөрес тәрбия, туры юл алсын өчен бик әһәмиятле. Иң  мөһиме: яшьләребезне тискәре күренешләрдән саклыйбыз», - диде Туманов.

Туманов билгеләп үткәнчә, хәрәкәт «Мәктәп классикасы» проекты буенча тәкъдимнәрен республиканың Мәдәният, Яшьләр һәм Мәгариф Министрларына тәкъдим итәчәк. «Арт-резиденция программага үз тәҗрибәләре, белемнәре белән кушылачак. Без үсеп килүче буынның белемнәре чиста һәм якты булсын өчен иң яхшы педагогларны тәкъдим итәчәкбез», - дип ышандырды ул.

Дмитрий Туманов ТР Президенты Рөстәм Миңнехановка арт-резиденция эшчәнлегенә ярдәме өчен рәхмәт сүзләре җиткерде. Республика җитәкчесе резиденция бинасын сафка бастырырга, яңартырга дип фәрман җиткерде.

Үз чиратында фестивальнең башкарма директоры Наталья Смирнова «Созвездие-Йолдызлык» арт-резиденциясе яңа сезонда да үз эшчәнлеген актив алып барырга планлаштырылуын әйтте. Бу спектакльләр, мюзикльләр күрсәтү,  «Пушкин картасы» кысаларында чараларны тормышка ашыру, тематик концерт программалары,  мастер-класслар үткәрү, һ.б. Смирнова сүзләре буенча, катнашучылар оптимизмны югалтмыйлар.

Смирнова хәбәр иткәнчә, 14 сентябрьдә икенче театр сезоны Пушкин мәдәни-күңел ачу үзәгендә «Аршин мал алан» музыкаль комедиясе белән ачылачак.

Кичә арт-резиденциянең әйдәп баручы җырчылары Кремль яр буенда РФ Дәүләт флагы көнендә катнашты. Алар арасында-халыкара фестивальләр лауреатлары Владимир  Шнитко,  Михаил   Урецкий   һәм   Артур   Әмиров.