Көзге каникулларда Татарстан лагерьларында 18 меңнән артык бала ял итәчәк

2022 елның 1 ноябре, сишәмбе

Көзге каникуллар вакытында Татарстанның 342 сәламәтләндерү оешмасында 18 меңнән артык бала ял итәчәк. Аларның күпчелеге мәктәп яны лагерьларында бер көн булачак, шулай ук балалар предприятие һәм оешма лагерьларына, муниципаль һәм республика лагерьларына барачаклар. ТР Яшьләр эшләре министрының беренче урынбасары Ринат Садыйков көзге сәламәтләндерү кампаниясе кысаларында мобилизацияләнгән ирләрнең балаларын да колачлау планлаштырылуын билгеләп үтте. «Мобилизацияләнгән гаиләләрдәге балаларга аерым игътибар бирелде. Бүгенге көндә лагерьларда 63 бала ял итә. Барлык муниципалитетлар да мәсьәләне контрольдә тота, гаиләләр белән индивидуаль рәвештә эш итә», – дип хәбәр итте ул.

Аның сүзләренчә, гадәттәгечә, балаларның комплекслы иминлеген тәэмин итүгә игътибар биреләчәк: туклануны оештыру, саклауга, санитар нормаларга. Министрның беренче урынбасары төрле белем бирү һәм мәдәни программаны да ассызыклады, шулай ук Халыклар бердәмлеге һәм Татарстан Республикасы Конституциясе көненә багышланган чаралар үткәреләчәген билгеләп үтте.

«Без бала сменада булган чорда, балалар, әйдаманнар арасында аралашу процессында, лагерь программасында катнашу чорында балаларда мөһим кыйммәтләр салынган, коммуникатив күнекмәләр үстерелә, шәхесне үстерү һәм тәрбияләү процессы бара, шуңа күрә лагерьларның эчтәлеге буенча даими анализ ясыйбыз», – дип йомгак ясады Ринат Садыйков.

Ял итү программасын формалаштыру өчен һәр оешма өчен билгеле таләпләр куелды. Тәрбия эше турында килешенгән пункттан тыш, учреждениеләр квалификацияле кадрлар белән тәэмин ителергә, актуаль мәгълүмат стендлары оештырырга һәм социаль челтәрләрдә аккаунтларга ия булырга тиеш.

Исегезгә төшерәбез, 2022 елгы сәламәтләндерү кампаниясенең җәйге каникул чорында 154 398 бала төрле ял формалары белән колачланган иде.