КФУ аспиранты Никита Лихачев Татарстан ел студенты -2022 итеп табылды

2023 елның 26 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Казанда «Татарстан Республикасының Ел студенты» премиясен тапшыру тантанасы узды, анда 2022 елда үзләрен күрсәткән укучыларны һәм студентлар берләшмәләрен бүләкләделәр. Төп бүләкне КФУ аспиранты Никита Лихачев алды. Бүләкне аңа ТР вице-премьеры Ләйлә Фазлыева тапшырды.

«Татарстан Республикасы Һәрвакыт Россиянең иң якты төбәкләренең берсе буларак характерлана. Болар барысы да сезнең әти-әниләрегез, әби-бабаларыгыз, бүген сезнең белән залда булган укытучылар хезмәте. Мин яшь, үзенчәлекле, мөстәкыйль студентларны күрәм. Онытмагыз, сезнең янда һәрвакыт өлкәннәр бар, алар сезгә һәрвакыт җиңүләр, сәламәтлек һәм үсеш телиләр», — диде Фазлыева.

Гадәттәгечә, премия 18 номинация буенча тапшырылды: 9 индивидуаль («Иреклеләр», «Староста», «Чит ил студенты», «Интеллект», «Медиа остасы» һ.б.) һәм 9 коллектив («Ел студентлар үзидарәсе органы», «Студентлар фәнни оешмасы», «Проект», «Тулай торак советы» һ. б.). Җиңүчеләр бүләкне күренекле эшлеклеләр, республика ведомстволары җитәкчеләре һәм аларның урынбасарлары кулыннан алды.

«Быел барлык номинацияләр буенча бөтен республикадан 400дән артык гариза килде. Иң еш очраганнары - «Ел интеллекты», «Гран — при» һәм «Ел җәмәгатьчесе» булды-50дән артык гариза килде. «Алгарыш» программасы буенча чит илдә уку елның иң яхшы студентының төп призы булачак», - дип хәбәр итте ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков.

«Ел студенты» премиясе республикада 18 нче тапкыр үткәрелә, дип өстәде ул. Ул төрле юнәлешләр буенча яшьләрнең үз-үзләрен күрсәтә алуына юнәлдерелгән һәм студентларның Татарстан икътисады үсешендә әһәмиятен күрсәтә.

Быелгы яңалык номинантларның тугыз категориясе буенча, җиңүчедән тыш, махсус приз тапшырылуы булды.

2022 елда Россиянең иң яхшы студентлар спорт менеджерларының берсе булган КФУ аспиранты Никита Лихачев Гран-прига ия булды, шулай ук Татарстаннан РФ Дәүләт Думасы каршындагы Яшьләр парламенты составына керде. Ә ул җитәкләгән «Казан Юлбарслары» ССК иң яхшы студентлар спорт клубларының Бөтенроссия конкурсында өченче урын яулады.

«Мин премиядә инде өченче тапкыр катнаштым. Бу минем өчен башкаларга үрнәк күрсәтү һәм барысы да яхшы булганын күрсәтү мөмкинлеге. Барысы да спорттагы кебек килеп чыкты. Барысы да шунда ук чемпион булмыйлар, һәр титул артында зур хезмәт һәм тырышлык тора», — дип уртаклашты җиңүче.

Исегезгә төшерәбез, быел Татарстанның 6 шәһәрендә урнашкан 28 югары уку йортыннан 435 гариза кабул ителде: Казан, Чаллы, Әлмәт, Алабуга, Түбән Кама һәм Иннополис. Иң популяр номинацияләр-67 гариза белән «Ел интеллекты», 61 гариза белән «Гран-при» һәм 51 гариза белән «Ел җәмәгатьчесе».