«Созвездие-Йолдызлык» фестиваленең зона этаплары башлана

2023 елның 31 гыйнвары, сишәмбе

22 февральдә «Созвездие-Йолдызлык» XXIII ачык республика яшьләр эстрада сәнгате телевизион фестиваленең зона этаплары ачыла. Быел проект 2023 елның 24 апреленә кадәр дәвам итәчәк.

Фестивальгә 5 яшьтән 21 яшькә кадәрге сәләтле балалар һәм яшьләр чакырыла. Алар үзләрен «Вокал-соло», «Вокаль ансамбльләр», «Хореография», «Конферанс», «Җырга иң яхшы музыка», «Иң яхшы җыр тексты» һәм «Иң яхшы видеоклип» номинацияләренең берсендә күрсәтә алачаклар.

Сайлап алу этаплары республиканың 10 зонасында узачак, алар Татарстанның барлык районнарын колачлаячак:

• Казан (22 февраль-15 март);

• Лениногорск (24-26 февраль);

• Сарман районы Җәлил поселогы (28 февраль-1 март);

• Яр Чаллы (3-4 март);

• Менделеевск (6-7 март);

• Алексеевский (10-11 март);

* Олы Әтнә авылы (14-16 март);

• Мамадыш (18-20 март);

* Олы Кайбыч авылы (24-25 март);

* Яшел Үзән (27-28 март) •

Конкурс көннәренең һәр зона этабында призерлар бүләкләнгән Гала-концертлар төгәлләнәчәк.

Сайлап алу турларында җиңүчеләр Казанда 8-12 апрельдә узачак суперфиналларда очрашачак.

Проект турында барлык актуаль мәгълүматны фестивальнең рәсми сайтында http://www.yold.ru/ , «зона этаплары» бүлегендә табып була. Турларның берсендә дә катнашу өчен оештыру взносы алынмый.

Бүген республика шәһәрләрендә «Созвездие-Йолдызлык» фестиваль хәрәкәтенең танылган жюри әгъзаларыннан традицион мастер-класслар уза. Якын тирәдә Чистай (27 гыйнвар), Югары Ослан (28 гыйнвар), Алабуга (3 февраль), Лениногорск (4 февраль) һәм Бөгелмәдә (5 февраль) узачак.

Исегезгә төшерәбез, «Созвездие-Йолдызлык» фестиваль хәрәкәте ЮНЕСКО эшләре буенча Россия Федерациясе комиссиясе эгидасы астында һәм ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән уза.