«Безнең заман» фестивалендә катнашучылар өчен республика слеты оештырыла

2023 елның 15 феврале, чәршәмбе

17-19 февраль ТР Лаеш районының «Волга» яшьләр үзәгендә иҗади яшьләрнең V слеты узачак. Ул Татарстан Республикасы эшче яшьләренең «Наше время – Безнең заман» XI ачык республика телевизион фестивалендә катнашуга әзерләнү өчен өйрәтүче семинар-тренинг рәвешендә узачак.

Проект җитәкчесе Айдар Гайнетдинов хәбәр иткәнчә, слет инде бишенче тапкыр үткәрелә. «Без Рәис Рөстәм Нургали улы Миңнехановка рәхмәт белдерәбез, фестиваль аның ярдәмендә үткәрелә», - дип ассызыклады ул.

Слет барышында катнашучылар хореография, вокал, актерлык осталыгы, сәхнә хәрәкәте һәм сәхнә чыгышы буенча укулар уза. Командаларда номерларны әзерләүгә һәм эшкәртүгә, ТР һәм РФ сәнгать осталары белән театр сәхнәләрен куюга аерым игътибар бирелә.

Бишенче слетта Татарстан предприятиеләренең һәм учреждениеләренең 120ләп хезмәткәре катнашачак. «Нигездә яңа катнашучылар килә. Әлбәттә, 10 ел эчендә Гран-при яулаган «Өлкәннәр» да бар. Алар төрле номинацияләрдә уңышка ничек ирешергә дигән тәҗрибә бирәләр. Фестиваль баскычларыннан күтәрелә алмаучылар да бар: аларга әле мастер-класслар, яңа белемнәр кирәк», - дип аңлатты ул.

Слет программасында- «Фикердәшләр командасын ничек төзергә һәм берләштерергә»  тренингы, бизнес-тренер Динә Арзамасцевадан 2013-2022 елгы фестивальнең Гран-при ияләре белән иҗади очрашулар. Моннан тыш, Татарстан Республикасының атказанган мәдәният хезмәткәре, «Дорога из города» бию театры студиясе җитәкчесе Лилия Баһаветдиновадан «Номерны әзерләүнең практик нигезе» мастер–классы, Бөтенроссия һәм халыкара конкурслар лауреаты Владимир Шниткодан «Вокаль концерт номерын әзерләү» мастер-классы планлаштырылган. Шулай ук «Созвездие-Йолдызлык» сәнгать резиденциясеннән «Актерлык осталыгы. Номер булдыру» иҗади лабораториясе планлаштырылган.

Моннан тыш, Татарстан Республикасы һәм Кырым Республикасының атказанган артисты, «Созвездие-Йолдызлык» Арт-резиденциясенең сәнгать җитәкчесе, куючы режиссер (Мәскәү), фестивальнең жюри әгъзасы Дмитрий Платонов «Дан минуты» конкурсына әзерлек кысаларында «Номер структурасы һәм идеяләрнең креативлыгы» мастер-классын әзерләде. Ә РФ Хөкүмәте премиясе лауреаты, ТР һәм Кырым Республикасының атказанган сәнгать эшлеклесе, фестивальнең генераль продюсеры Дмитрий Туманов «Сәхнә практикалары» мастер-классын тәкъдим итәчәк.

Гайнетдинов сүзләренчә, төрле мастер-класслардан тыш, слетның икенче көне ахырында мәдәни программа кысаларында фестивальнең Гран-при ияләре һәм яңа килгән кешеләр катнашында иҗади «Капустник» узачак. Ә соңгы көнне фестивальгә әзерлек кысаларында уку курсы узу турында сертификатлар тапшыру белән слетны тантаналы ябу узачак.

Слетны ачу 17 февраль, җомга көнне, 14.00 сәгатьтә «Волга» яшьләр үзәге конференц-залында 2 нче катта узачак. Тантанада оештыру комитеты һәм фестивальнең жюри вәкилләре, шулай ук ТР Профсоюзлар федерациясе, республика сәнәгать министрлыгы, Татарстан Яшьләр министрлыгы, Республика матбугат һәм массакүләм коммуникацияләр агентлыгы вәкилләре катнашыр дип көтелә.