Донецк, Луганск һәм Рубежныйдан 157 бала Татарстанга җәйге сменаларга килгән

2023 елның 23 августы, чәршәмбе

Бүген Татарстанга Донецк, Луганск һәм Рубежныйдан 157 бала килде. Алар Биектау районында урнашкан «Молодежный» сәламәтләндерү лагеренда ял итәчәкләр. Катнашучылар өчен «Подросток» яшәү урыны буенча яшьләр (яшүсмерләр) клублары берләшмәсе һәм А.Гайдар исемендәге Казан яшьләр үзәге белән берлектә бай программа әзерләнгән. Көн саен көннең беренче яртысында гамәли иҗат буенча дәресләр, спорт чаралары һәм ярышлар үткәреләчәк. Белгечләр ракета төзелеше буенча мастер-класслар үткәрәчәк, балалар белән самолет модельләре ясаячак һәм аларны очыш ераклыгына бер-берсе белән ярышып җибәрәчәк. Шулай ук балалар үзләре өчен телефон стендлары ясый алачак. Лагерьның җитәкчеләре шулай ук балалар өчен күңел ачу чаралары, интеллектуаль квестлар, иҗади кичке чаралар, дискотекалар һәм, әлбәттә, гитарага кушылып җырлар көтә. Чаралардан тыш, лагерьда балаларны Казан буйлап Кремль буйлап җәяү йөрү, Казанның «Замбези елгасы» Зооботаник бакчасына бару һәм бассейн дәресләре көтә. Шул исәптән, балалар сменасында катнашучыларның барысы өчен дә психолог белән индивидуаль һәм төркем эше алып барыла.

«Бүгенге көндә Татарстан лагерьларында Лисичанскидан 490 бала өчен ял оештырылды. Бу Рубежныйдан балаларның беренче төркеме. Безнең өчен балаларның сыйфатлы һәм имин  ялын оештыру мөһим. Моның өчен барлык чаралар күрелде. «Черноморец» республика үзәгеннән коллегалары белән бергә балаларны имин һәм вакытында транспортлау оештырылды. Министр урынбасары Денис Лулаков «Ял» шәһәр үзәгендәге хезмәттәшләре белән бай программа әзерләделәр», - дип билгеләп үтте.