Быелдан студентларның транспорт гранты таксиларга, поездларга, самолетларга да кагыла

2024 елның 23 гыйнвары, сишәмбе

Быелдан студентларның транспорт гранты акчаларын такси, поезд һәм самолетларда йөрүгә сарыф итәргә мөмкин булачак. Бу хакта Студентлар көненә багышланган матбугат конференциясендә ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков хәбәр итте.

«Транспорт гранты-Республика студент яшьләренә адреслы ярдәм күрсәтүнең мөһим формасы. Беренче чиратта, Транспорт гранты рәвешендә ташламаны мохтаҗ студентлар ала. Шулай ук транспорт грантына академик бурычлары булмаган студентлар, шул исәптән фәнни, иҗтимагый, спорт һәм иҗади эшчәнлектә үзләрен актив күрсәткән чит ил студентлары да өмет итә ала. Транспорт гранты нәкъ менә транспорт чыгымнарын түләүне хәл итүгә юнәлдерелергә тиеш, шуңа бәйле рәвештә әлеге проект кысаларында финанс ярдәме максатка ярашлы рәвештә кулланылырга тиеш дигән карар кабул ителде. Шуңа күрә быел студентлар яңача алачак. Шул ук вакытта без яшьләрне ишеттек, алар грантка такси, поездлар һәм хәтта самолетлар кертүне сорадылар. Кэшбек җәмәгать транспортына гына түгел, таксиларга, поездларга һәм самолетларга да кагыла», – дип хәбәр итте ул.

Финанс ярдәмен алу механизмы түбәндәгечә: конкурста җиңүче студентларга Татарстан Республикасында яшәүче картасы рәсмиләштерелә. 2024 елның мартыннан декабренә кадәр һәр ай йомгаклары буенча студентка Татарстан Республикасы кешесе картасына башкарылган сәяхәтләр бәясенең 50% күләмендә кешбэк исәпләнә.

Министр искәрткәнчә, 2019 елдан грантны финанслау ике тапкыр арттырылды – 30 млн сумнан 60 млн сумга кадәр. Шулай итеп, ел саен 5 меңнән артык студент шундый ярдәм ала.

Быел акча алу форматы да үзгәрәчәк. Хәзер җиңүче студентка Татарстан Республикасында яшәүче картасын рәсмиләштерергә кирәк булачак, аның ярдәмендә ул шәһәр һәм шәһәрара җәмәгать транспортында йөрү өчен түли алачак.

Узган еллардагы кебек үк, Казанда кешбэк түләүләренең гомуми суммасы 11 мең сумга кадәр, Чаллыда, Түбән Камада, Әлмәттә һәм Алабугада – 10 мең сумга кадәр, ә калган муниципаль районнарда – 8 мең сумга кадәр тәшкил итәчәк.

Тулырак мәгълүмат ВКонтакте төркемендә https://vk.com/transgrant.