«Тавыш бирү актив бара»: ТР волонтерлары төзекләндерү урыннарын сайларга ничек ярдәм итә

2024 елның 20 апреле, шимбә

Төзекләндерү объектлары өчен бөтенроссия онлайн-тавыш бирү дәвам итә. Татарстанның 15 районында волонтерлар зур сәүдә үзәкләрендә, паркларда һәм скверларда тавыш бирү мөмкинлекләре турында сөйлиләр һәм моны ничек дөрес эшләргә икәнен күрсәтәләр.

«Волонтерлар ял көннәрендә, көн саен эшли. Алар халыкка тавыш бирү өчен исемлеккә нинди урыннар кергәне турында сөйлиләр. Барлыгы мондый объектлар 270 тирәсе, сайтка кереп, үз тавышыңны бирергә мөмкин. Моннан тыш, иреклеләрдән гражданнар тавыш бирү тәртибе турында, анда ничек дөрес катнашырга кирәклеге турында белә ала. 15 мартта кампания башлануга 400дән артык волонтер җәлеп ителгән, хәзер бөтен республика буенча аларның саны 200дән артык. Алар ачык зур мәйданчыкларга чыгалар, мәгълүмат буклетлары тараталар», - дип аңлатты ТР Яшьләр эшләре министры урынбасары Айгөл Сабирова.

«Торак һәм шәһәр мохите» илкүләм проектының «Уңайлы шәһәр мохитен формалаштыру» Федераль проектын төзекләндерү объектлары өчен тавыш бирү 15 мартта башланды һәм 30 апрельдә тәмамланачак.

Волонтерлар тавыш бирүдә инде дүртенче ел ярдәмгә тартыла. Аларның күбесе бу юнәлештә зур тәҗрибә туплаган инде. Мәсәлән, көмеш волонтер Наилә Биктимирова шәһәр халкына шәһәрне төзекләндерүгә йогынты ясау мөмкинлеге турында беренче тапкыр гына сөйләми.

«Без инде күп тапкырлар бу проектта волонтерлар булдык. Тавыш бирүнең актив баруын билгеләп үтәсем килә. Без аның турында халкыбызга җентекләп сөйлибез. Бу бик яхшы, чөнки безнең яраткан шәһәребезнең ничек яхшыруын күз алдында күрергә мөмкин. Барыгызны да актив катнашырга чакырам», - дип уртаклашты волонтер.

Аның сүзләренчә, ул үзе тавыш бирүнең нәтиҗәлелегенә инанган. Наилә Биктимирова начар хәлдә булган парк янында яши, һәм ул төзекләндерү программасы ярдәмендә ремонтланган. Шулай итеп, халык ял итү өчен бик яхшы урын алды.

Бүгенге көндә тавыш бирүдә 351 976 мең татарстанлы катнашты.