Татарстанда террорчылыкка каршы комиссия аппараты җитәкчесенең яшь ярдәмчеләре укытыла

2024 елның 28 апреле, якшәмбе

Казанда Татарстан Республикасында Террорчылыкка каршы комиссия аппараты җитәкчесенең булачак яшь ярдәмчеләренең өч көнлек интенсивы уза.

Конкурска гариза бирү кампаниясе кысаларында 19 районнан 107 гариза бирелгән. Конкурс процедуралары нәтиҗәләре буенча 2024 елда проектта 36 кеше катнашты.

«Яшьләр ярдәмчеләре конкурсы - альтернативалары булмаган уникаль яшьләр проекты. Ел саен ул экстремизмны профилактикалау һәм террорчылык идеологиясе темасына битараф булмаган, бу өлкәдә үсеш алырга теләгән кешеләр өчен тормышка ашырыла. Конкурста катнашучыларның һәм чыгарылыш укучыларының иҗади эше республика һәм федераль дәрәҗәдә күп тапкырлар билгеләп үтелде, бу аның әһәмиятен һәм әһәмиятен ассызыклауны дәвам итә», – дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы Иҗади яшьләр академиясе президенты Никита Баталов.

Өч көнлек интенсив кысаларында куркынычсызлык өлкәсендәге спикерлар белән очрашулар, белем бирү һәм гамәли сессияләр, экстремизмны профилактикалау һәм террорчылык идеологиясе темаларына лекторийлар узачак, шулай ук булачак яшьләр ярдәмчеләре алга таба гамәлгә ашыру өчен куркынычсызлык өлкәсендәге авторлык проектларын эшләячәк.

«Минем өчен конкурста катнашу-киләчәктә илебезнең имин һәм тотрыклы киләчәгенә үз өлешен кертү мөмкинлеге», – 2024 елда Яшьләр ярдәмчеләре конкурсында катнашучы Владислав Мирошниченко.

Конкурс 2017 елдан башлап ел саен «Татарстан Республикасы Иҗади яшьләр академиясе» төбәк иҗтимагый оешмасы тарафыннан Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы белән берлектә Татарстан Республикасында Террорчылыкка каршы комиссия аппараты ярдәме белән үткәрелә.

Белешмә өчен:

Проектны гамәлгә ашыруның 7 елында Яшьләр ярдәмчеләре тарафыннан Татарстан Республикасында 47 600дән артык кешене колачлап 600дән артык профилактик чара үткәрелде. Яшьләр ярдәмчеләре тарафыннан мәгълүмати, психологик һәм идеологик куркынычсызлык өлкәсендә 20дән артык проект эшләнгән һәм аларны гамәлгә ашыру өчен 18 грант откан. Җиңгән грантлар суммасы 4 262 917 сум тәшкил итә.

Проектны гамәлгә ашыру вакытында яшьләр ярдәмчеләре булып 95 кеше тора, алар иминлек өлкәсендә дә, башка социаль-икътисади институтларда да эшчәнлек алып баруларын дәвам итәләр. Әйтик, «Яшьләр ярдәмчеләре институты» тарафыннан, ел саен раслана торган план нигезендә, инициативалы рәвештә, шулай ук Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы һәм Росмолодежь.Гранты һәм остаз ярдәме белән яшүсмерләрне социаль-куркыныч деструктив хәрәкәтләргә җәлеп итүне профилактикалау буенча 6 зур проект гамәлгә ашырылган.