ИХО илләре яшь эшмәкәрләренең X форумының төп темасы bntg иҗади индустрияләр темасы билгеләнде

2024 елның 13 мае, дүшәмбе

14-18 май көннәрендә Казанда «Россия — Ислам дөньясы: KazanForum 2024» ХV халыкара икътисадый  форумы кысаларында Ислам Хезмәттәшлеге Оешмасы илләренең яшь эшмәкәрләренең x форумы узачак. Аның төп темасы иҗади индустрияләр булачак. Бу хакта «Татар-информ» да узган матбугат конференциясендә ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков хәбәр итте.

«ИХО илләренең Яшь эшкуарлары форумында без традицион рәвештә кече һәм урта эшкуарлыкның мөһим проектлары белән танышабыз. Быел гариза бирү кампаниясендә 45 илдән 150дән артык стартап каралган. Бу Россиянең һәркем өчен ачык булуын һәм төрле континентлардан килгән дәүләтләр белән хезмәттәшлек итәргә әзер булуын күрсәтә. Төп тема креатив индустрияләр булачак, катнашучылар белән эшләячәк югары дәрәҗәдәге махсус белгечләр чакырылачак. Алар өчен лекцияләр, спич-сессияләр һәм башка күп нәрсәләр узачак», - дип сөйләде спикер.

Ул аңлатканча, ИХО илләренең яшь эшмәкәрләре форумын үткәрү тарихында анда 55 илдән 1 меңнән артык вәкил катнашкан, ә җәлеп ителгән инвестицияләр суммасы 2 млн доллардан артып киткән.

«ИХО илләренең Яшь эшкуарлары форумы-стартаплар өчен уникаль мәйданчык, анда үз проектларыңны тәкъдим итәргә, инвесторлар белән очрашырга һәм инвестицияләр алырга мөмкин. Быел форумда катнашу өчен 17 илдән 30 яшь эшмәкәр сайланды», - дип аңлатты Евразия яшьләр форумы үзәге генераль директоры Рафик Исмәгыйлев.

Форум проектлары өчен иң популяр темалар яшел энергетика һәм региональ туризм булды, дип өстәде ул.

Шул ук вакытта катнашу өчен инде эшләп килүче бизнеслар чакырылган. Форум программасы иртәгә үк старт ала, ә ул финалистларның проектларын тәкъдим итү белән тәмамланачак, дип сөйләде «Сәләт» яшьләр үзәге директоры Айгөл Габдрахманова.

«Катнашучыларның гомуми коллаборациядә катнашу мөмкинлеге булачак, анда алар Татарстан мохитенә чума алачак. Аларга безнең республикада киңлекләрне үстерү буенча кейслар биреләчәк. Шулай итеп без иҗади эшкуарларның милли мәдәни традицияләр үсешенә ничек тәэсир итә алуларын һәм аларны заманчалаштыра алуларын ачыклыйбыз», - дип билгеләп үтте ул.