2025 елда Татарстан Республикасы «Россия Студентлар язы» XXXIII Бөтенроссия фестиваленең башкаласы булачак

2024 елның 31 мае, җомга

Татарстан югары уку йортлары студентлары Россиянең 80 төбәгеннән 3600 катнашучы арасында Саратовта Россия Студентлар язы фестивалендә Иң яхшы өчлеккә керде. Татарстан Республикасы гомуми зачетта 2 нче урынны һәм «Региональ программа» юнәлешендә 3 нче урынны алды.

Татарстан делегациясе Татарстан Республикасының 10 югары уку йортыннан 90 вәкилдән тора – 38 номер тәкъдим иткән 16 иҗат коллективы һәм 10 юнәлештә экспертлар алдында номерлар тәкъдим итү буенча иң масштаблы өч делегацияне тәмамлый: «Вокал», «Инструменталь», «Бию», «Театр», «Оригиналь жанр», «Медиа», «Мода», «Видео», «Арт» һәм «Төбәк программасы».

«Татарстан студентлары чираттагы тапкыр «Студентлар язы» Бөтенроссия фестивалендә Югары урын алды һәм Татарстан Республикасы 2025 елда Бөтенроссия Студентлар язын уздыру хокукына ия булды. Шул исәптән, республиканың төрле юнәлешләр буенча шәхси җиңүләре бик күп.  Бу югары уку йортлары командаларының, ректорларның һәм, әлбәттә, инициативалы яшьләрнең зур эше нәтиҗәсе. Җиңүчеләребез белән горурланабыз һәм котлыйбыз. Проект традицион рәвештә иҗади идеяләрне тормышка ашыру өчен иң зур мәйданчык булып тора. Ә киләсе елда ил студентларын бездә – Татарстанда көтәбез», - дип билгеләп үтте ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков.

«Россия Студентлар язы» Бөтенроссия фестивале нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасы 17 призлы урын һәм 1,5 млн сумнан артык сумма белән 2 җиңү грант проекты алды.

Шул ук мәйданчыкта яшьләр эшләре буенча Федераль агентлыкның (Росмолодежь) бөтенроссия яшьләр проектлары конкурсында катнашучыларның проектларын яклау нәтиҗәләре ясалды. Барлыгы 61 төбәктән читтән торып уку этабына 545 гариза бирелгән. Проектларны яклау өчен 40 төбәктән 154 катнашучы үтте. Конкурс ахырында 10 җиңүче игълан ителде. Шулардан Татарстан Республикасыннан ике җиңүче-Глеб Кордияк студентлар отрядларын үстерү буенча үз проектына 900 000 сум, Дмитрий Томкевич «Поток» медиалабораториясен оештыруга 650 000 сум акча алды.

Исегезгә төшерәбез, 2024 елда фестиваль Гаилә елы кысаларында уза һәм планетаның беренче космонавты Юрий Гагаринның тууына 90 ел тулуга багышлана. Фестивальнең конкурс программасы 2024 елның 27-30 маенда узды һәм үз эченә 10 юнәлешне ала: региональ программа, вокаль, инструменталь, бию, театр, оригиналь жанр, мода, медиа, видео, Арт.

«Россия Студентлар язы» Бөтенроссия фестивале нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасы түбәндәге урыннарны алды:

Театр юнәлеше:

кече формалар театры номинациясе, 1 урын,  зур составлар, профильле булмаган категориясе,  «Сдвиг по фазе» СТЭМы, Память;

Махсус приз «За эффектность», зур составлар, «профильле булмаган» категориясе — СТЭМ «Сдвиг по фазе», Искажение;

Махсус приз «За эмоциональное откровение», «Нәфис сүз» номинациясе, «профильле булмаган» категориясе, Соло — Щукина Софья, Финита ля трагедия.

Инструменталь юнәлеш:

1 урын, «Ударные инструменты» номинациясе, Соло — Ричард Хесус Розалес Хименес, «Chachara»;

3 урын, «Электронная музыка» номинациясе, Соло — Ким Лев Константинович, «Asian aesthetics».

«Видео» юнәлеше:

1 урын, «Документальный ролик» номинациясе, «профильле булмаган» категориясе, Коллективлар, — «Культура» иҗади берләшмәсе.

«Мода» юнәлеше:

1 урын, «Концептуальная мода («ЭТНО» элементлары белән) номинациясе, «профильле булмаган» категориясе

Коллективлар — «Шум» иҗади остаханәсе

1 урын, «Готовое к носке (Ready-to-wear)» номинациясе, «профильле булмаган» категориясе, Коллективлар — «Шум» иҗади остаханәсе

Бию юнәлеше:

2 урын, «Халык биюләре», номинациясе, Зур формалар, «профильле булмаган» категориясе — «Шум» иҗади остаханәсе, «Гушляр» Хорезм биюе.

Вокал юнәлеше:

1 урын, «Халык җыры» номинациясе, зур составлар, «профильле булмаган» категориясе – «Смородина» халык җыры ансамбле, «Nabigazey»;

1 урын, «Халык җыры» номинациясе, «профильле булмаган» категориясе – Соло — Корлякова Виктория, «Барыня»;

1 урын, «ВИА» номинациясе, «профильле булмаган» категориясе — ВИА «Кахон», «Зима в сердце».

Оригиналь жанр:

1 урын, «Оригиналь номер» номинациясе, «профильле булмаган» категориясе – «Симфония проданной души, «Другое слово» студентлар театры.

1 урын, «Искусство сценического костюма» номинациясе, «профильле булмаган» категориясе – «На краю земли», «Шум» иҗади остаханәсе.

«Медиа» юнәлеше:

Махсус приз «За прорыв, за один день», «Художественная фотография» номинациясе,  «профильле булмаган» категориясе – Анастасия Степанова

«Арт» юнәлеше:

Махсус приз, «Иллюстрация» номинациясе,  «профильле булмаган» категориясе – Камашева Диана;

2 урын, «Кастомизация» номинациясе, «профильле булмаган» категориясе – Андрианова Юлия.