«Алабуга»дагы Композит предприятиегә эшләргә бөтен Россиядән 1300 студотряд катнашучысы килде

2024 елның 26 июле, җомга

«Алабуга» махсус икътисадый зонасы территориясендә «Алабуга — Композит» төбәкара җыелма студентлар җитештерү отрядына старт бирелде. Бүгенге көндә проектта илнең 28 төбәгеннән Россиянең 845 студент отрядында катнашучы эшли. Ике атна эчендә кыз-егетләр саны 1300 гә кадәр арттырылачак.

«Өченче ел рәттән «Алабуга» махсус икътисадый зонасына киләм. Сезгә шундый тырыш булуыгыз, шулай ук республикабызның киләчәген булдыруыгыз өчен рәхмәт әйтәсе килә», - дип мөрәҗәгать итте катнашучыларга Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрының беренче урынбасары Софья Галиева-Мостафина.

Студентлар тоташтыргычларны шомарту, эшләнмәнең каркасларын җыю, контур буенча калдыкларны кисү, сумала салу, элементны киптерү, арматуралаучы тукымаларны җәю һәм кисү этапларында эшлиләр. Проект илдә иң зурысы гына түгел, иң югары түләнә торганы да булып тора – эш графигының 2/2 өлеше шартларында балаларның хезмәт хакы аена 100 000 сумнан башлана.

«Мин сезне монда, «Алабуга» махсус икътисадый зонасы территориясендә сәламләвемә чын күңелдән шатмын. Безнең оешма сезнең һәрберегез белән горурлана, чөнки бу җәйдә сез иң мөһим юлны, хезмәт юлын һәм үз-үзегезне үстерү юлын сайладыгыз. Исегездә тотыгыз, монда 28 төбәк һәм аларның һәрберсендә сезнең дустыгыз яки дус кызыгыз барлыкка килергә мөмкин, сез Россия студентлар отрядларының зур гаиләсенең бер өлеше була аласыз. Проект безнең өчен бик әһәмиятле. Татарстан Республикасы студентларның җитештерү отрядларын үстерү буенча терәк мәйданчык һәм җитештерү белгечлекләре буенча һөнәри белем бирүне гамәлгә ашыру буенча лидер булып тора. Узган ел нәрсә, хәзер сез безнең хәрәкәтнең җитештерү юнәлеше өчен яңа планка куясыз», - дип сөйләде Дәүләт Думасының яшьләр сәясәте комитеты рәисенең беренче урынбасары, Россия Студентлар отрядлары идарәсе рәисе Михаил Киселев.

Татарстан Республикасы студентларның җитештерү отрядларын үстерү буенча терәк мәйданчык һәм җитештерү белгечлекләре буенча һөнәри белем бирүне гамәлгә ашыру буенча лидер булып тора. 2024 елның беренче яртыеллыгында составта 3112 студент хезмәт куйды, шуларның 2634е - оборона-сәнәгать комплексы предприятиеләрендә.

«Татарстанның студент отрядлары һәрвакыт республиканың иң мөһим проектларында – инфраструктура объектларын төзүдә, бөтенроссия һәм дөньякүләм масштабтагы зур вакыйгаларны оештыруда ярдәмгә килделәр. Бүген илнең төп бурычларының берсе-иминлекне тәэмин итү һәм оборона-сәнәгать комплексын үстерү. Яшьләрнең сәнәгать предприятиеләренең үсеш дәрәҗәсен күрүе, укуларын тәмамлаганнан соң шунда кайтырга теләве мөһим. Ә эш бирүче үз чиратында аларда гадәти студентларны түгел, ә тулы канлы яшь белгечләрне күрде», - дип билгеләп үтте «Республика студентлар хезмәт отрядлары үзәге» ДБУ директоры Василий Ислаев.

Хезмәт эшчәнлегеннән тыш, проектта катнашучылар өчен спорт һәм мәдәни-иҗади чаралар һәм конкурсларны үз эченә алган ял итү программасы да оештырылачак. Проект йомгаклары буенча җитештерү күрсәткечләре һәм комиссарлык эшчәнлеге буенча иң яхшы отряд Байрак белән бүләкләнәчәк.

«Мондый масштабтагы объектларда эшләү-зур горурлык һәм зур җаваплылык. Әлбәттә, беренче чиратта егетләр акча эшләргә килә, әмма безнең алда торган бурычны ил масштабында аңлау планны үтәргә һәм арттырып үтәргә, эшкә югары әзерлек күрсәтергә этәрә. Узган ел без комиссарлык эшчәнлеге буенча иң яхшы отрядлар булдык, ә хәзер проектның төп байрагына ышанычлы карыйбыз», - дип сөйли Казан энергетика университетыннан «Исида» студентлар төзелеш отряды командиры Карина Баранова. Проектта кыз икенче ел рәттән эшли.

«Алабуга» махсус икътисадый зонасы белән хезмәттәшлек 2022 елдан алып барыла. Бу чорда ике студент төзелеше һәм 1156 кешене колачлаган хезмәт производствосы проекты гамәлгә ашырылды. Быел «Алабуга – Композит» проектыннан тыш, махсус икътисадый зона территориясендә яшүсмерләрнең хезмәт отрядлары өчен илдә беренче төбәкара хезмәт проекты эшен җәелдерәчәк, аларны Россиянең 10 төбәгеннән, шул исәптән яңа төбәкләрдән 300 укучы берләштерәчәк.

2024 елда студентлар отрядлары хәрәкәтнең барлыкка килүенә 65 ел тулуны һәм студотрядларның заманча тарихы оешуга 20 ел тулуны билгеләп үтәләр. Бу вакыйгалар хөрмәтенә бөтен ил буйлап йөздән артык чара уздыру планлаштырылган, алар 1 миллионнан артык кешене берләштерәчәк. Ел көз көне Мәскәүдә узачак Бөтенроссия слеты белән тәмамланачак һәм анда 15 000нән артык кеше катнашачак.

Хәрәкәтнең 65 ел эшләү дәверендә 20 миллионнан артык кеше студент отрядлары мәктәбен узган. Бу үзләренең беренче хезмәт тәҗрибәсен туплаган, яңа танышулар булдырган һәм ил үсешенә зур өлеш керткән студентлар һәм мәктәп укучылары.

Россия студентлар отрядларының юбилей елының генераль мәгълүмати партнеры-ТАСС.