«Фестиваль бездә нинди талантлы яшьләрнең республика чәчәк атуына эшләвен раслый»: «Безнең заман-Наше Время» Татарстанга зур концерт бүләк итте

2024 елның 30 августы, җомга

Эшләүче яшьләрнең ел саен үткәрелә торган «Наше время — Безнең Заман» ачык иҗат фестивале лауреатлары һәм җиңүчеләренең зур концерты Татарстанлыларга Республика көне һәм Казан көне хөрмәтенә бүләкләрнең берсе булды. Бүген Г.Камал исемендәге театр каршындагы мәйданчыкта республиканың эшчеләр коллективларын үзләренең күпмилләтле иҗади номерлары белән сөендерделәр.

Ачылу тантанасында ТР Премьер-министры урынбасары – сәнәгать һәм сәүдә министры Олег Коробченко, ТР Яшьләр эшләре министры урынбасары Айгөл Сабирова, ТР Рәисе каршындагы Мәдәниятне үстерүгә ярдәм фонды башкарма директоры Нурия Хашимова һәм башкалар катнашты.

«Безнең республика Россия сәнәгатендә төп нигез булып тора, анда бик күп товарлар – самолетлар, вертолетлар, машиналар, пароходлар җитештерелә. Боларның барысының да төп кыйммәте-боларның барысын да булдыручылар. Безнең республика күп милләтле, актив яшьләр тарафыннан кыйммәтле. Мондый проектлар безнең яшьләргә сәхнәдә дә, җитештерү эшендә дә тормышка ашырылырга ярдәм итә», - дип билгеләде Олег Коробченко.

Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов та үз чыгышында берничә мәртәбә бу хакта әйтте: «Безнең иминлегебез, тотрыклылыгыбыз икътисадыбызга бәйле. Ә икътисад-ул хезмәт кешесе. Без бу процесска торган саен күбрәк предприятиеләрне, күбрәк иҗади кешеләрне, предприятиеләрнең хезмәт коллективларын җәлеп итәргә мөмкинлек бирә торган система булдырдык».

Үз чиратында, Айгөл Сабирова ассызыклаганча, фестиваль бездә республиканың чәчәк атуы өчен нинди талантлы яшьләрнең эшләвен тагын бер кат раслый: «Безнең заман-Наше Время» фестиваленең зур концерты күркәм традициягә әверелә бара. Фестивальнең җиңүчеләре һәм лауреатлары үзләренең остазлары белән берлектә предприятие һәм оешма җитәкчеләре ярдәмендә республиканың барлык халкына һәм кунакларына шундый матур концерт бүләк итәләр. Әлеге проект хезмәт кешесенең үсешен күрсәтә, ул гармонияле һәм барлык юнәлешләрдә дә үсә, профессиональ яктан гына түгел, иҗади яктан да. Без республикабызның чәчәк атуына нинди талантлы яшьләрнең эшләвен күрәбез».

Россия Федерациясе Хөкүмәтенең мәдәният өлкәсендәге премиясе лауреаты, Россия Театр эшлеклеләре берлеге әгъзасы, мәдәният буенча ТР Иҗтимагый палатасы әгъзасы, Татарстан һәм Кырым Республикаларының атказанган сәнгать эшлеклесе, «Безнең заман-Наше Время» фестиваленең мактаулы остазы, генераль продюсеры Дмитрий Туманов: «Бүген дөньяның иң яхшы заводлары һәм оешмалары вәкилләре чыгыш ясады. Болар-куллары белән җиңү тылын җәеп йөрүче кешеләр».

Татарстанның төрле предприятие һәм оешмаларыннан 200дән артык катнашучы үзләренең иң яхшы иҗади номерларын тәкъдим иттеләр – «Юл хәрәкәте иминлеге» ДБУ, «КАМАЗ» ГАҖ, С.П. Горбунов исемендәге Казан авиация заводы – «Туполев» ГАҖ филиалы, «Түбән Кама Нефтехим», «Аммоний» АҖ ППО, «Татэнерго» АҖ Зәй ГРЭСы һәм башкалар.  Алар эшче һөнәрләре вәкилләренең нинди талантлы һәм мавыктыргыч була алуын күрсәттеләр. Концерт фестиваль гимнын башкару һәм барлык катнашучылар парады белән башланып китте. Концерт барлык катнашучыларның «Мин яратам сине, Татарстан» композициясе белән уртак чыгышы белән тәмамланды, чөнки барысын да Туган республикага мәхәббәт берләштерә.

«Горурланып әйтә алам, безнең предприятие ел саен бу искиткеч фестивальдә катнаша. Һәр хезмәткәр өчен бу үзеңне, үз предприятиеңне күрсәтү мөмкинлеге. Бу безнең хезмәткәрләрнең үз эшенең осталары гына түгел, иҗади шәхесләр булуын да исбатлау мөмкинлеге» - дип үз тәэсирләре белән уртаклашты «КАМАЗ» ГАҖ вокаль ансамбле вәкиле Лилия Хәсәнова.

Исегезгә төшерәбез, «Наше время — Безнең заман» фестивале ТР рәисе Рөстәм Миңнеханов ярдәмендә һәм ЮНЕСКО эшләре буенча РФ Комиссиясе эгидасы астында уза. Хәзерге вакытта «Наше время — Безнең заман» фестиваленә гариза бирү кампаниясе дәвам итә. Гаризалар фестивальнең рәсми сайтында кабул ителә – bzzm.ru.

«Наше время - Безнең заман» фестивале «Мәгариф» милли проектының талантлы яшьләргә ярдәм итү һәм үстерү максатларына туры килә.