Казанда «XXI гасыр лидеры» балалар һәм яшьләр иҗтимагый берләшмәләре лидерлары һәм җитәкчеләре бөтенроссия конкурсы финалын ачу тантанасы булды

2024 елның 24 сентябре, сишәмбе

Илнең 64 төбәгеннән беренчеләре «XXI гасыр лидеры» балалар һәм яшьләр иҗтимагый берләшмәләре лидерлары һәм җитәкчеләре Бөтенроссия конкурсының финалында катнаша, ул инде өченче ел рәттән Казанда үткәрелә. Бу яшь лидерлар һәм җитәкчеләр өчен 2003 елдан бирле даими рәвештә үткәрелә торган иң әһәмиятле чараларның берсе.  Конкурс яшьләр сәясәте өчен кадрлар алачыгы булып санала, чөнки аны тәмамлаучылар балалар һәм яшьләр оешмаларында, шул исәптән Алдынгылар хәрәкәтендә эшли.

23 сентябрьдә Казанда Бәшир Рәмиев исемендәге технопаркта (IT-Парк) «XXI гасыр лидеры» балалар һәм яшьләр иҗтимагый берләшмәләре лидерлары һәм җитәкчеләренең бөтенроссия конкурсы финалын тантаналы рәвештә ачу булды. Конкурс «Россия Федерациясе гражданнарын патриотик тәрбияләү» федераль проекты кысаларында Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы белән берлектә уздырыла. Яшьләрнең үз-үзләрен тормышка ашыру өчен мөмкинлекләр тудыру «Мәгариф» милли проекты максатларына туры килә.

Биш көн эчендә илнең төрле төбәкләреннән катнашучылар өч конкурс биремен үтәячәк: «Танып бел», «Ышандыра» һәм «Ирешә», алар командада үзара хезмәттәшлек күнекмәләрен үстерүгә, коммуникацияләргә, проект эшенә, шулай ук Россия Федерациясенең Дәүләт төзелеше турындагы белемнәрне ныгытуга юнәлдерелгән. Конкурс номинацияләре 14-17 һәм 18-25 яшьлек балалар һәм яшьләр иҗтимагый оешмалары лидерларына, 14-17 һәм 18-25 яшьлек балалар һәм яшьләр берләшмәләре лидерларына, шулай ук 18-35 яшьлек балалар һәм яшьләр иҗтимагый оешмалары җитәкчеләренә һәм 18-35 яшьлек балалар һәм яшьләр берләшмәләре остазларына сынауларда катнашырга мөмкинлек бирә.

Алдынгылар хәрәкәте идарәсе рәисе Артур Орлов ассызыклаганча, конкурс катнашучылар өчен тәҗрибә уртаклашу өчен мөһим платформа булып тора.

«Алдынгылар хәрәкәте Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы белән берлектә гамәлгә ашыра торган «XXI гасыр лидеры» конкурсы — балалар һәм яшьләр иҗтимагый берләшмәләренең активларын һәм лидерларын әзерләү системасын үстерү өчен мөһим проект. Быел анда катнашу өчен Россиянең барлык төбәкләреннән 6000нән артык кеше гариза биргән. Финалда 61 субъекттан 300дән артык катнашучы үзләренең иң яхшы тәҗрибәләрен тәкъдим итәчәк. Алар өчен бу конкурс кына түгел, тәҗрибә уртаклашу, фикердәшләр табу, үзләренең иң яхшы инициативаларын бөтен илгә җәелдерү мөмкинлеге дә», — диде Артур Орлов.

Финалны ачуда Татарстан Яшьләр эшләре Министры Ринат Садыйков чыгыш ясады.

«XXI гасыр лидеры-Россиянең балалар һәм яшьләр иҗтимагый оешмалары лидерлары арасында иң кирәкле конкурсларның берсе. Татарстан инде өченче ел рәттән әлеге масштаблы вакыйганы кабул итә һәм яшьләр сәясәте өлкәсендәге профессиональ кадрларны ачыклау, укыту һәм әзерләү буенча уникаль мәйданчык булып тора. Мондый яшьтә сез социаль әһәмияткә ия мәсьәләләрне хәл итүгә тулысынча кереп киткәнсез инде. Якын киләчәктә сезнең кайсыгыз предприятиеләр, мәгариф, мәдәният, спорт, Халык хуҗалыгы һәм яшьләр сәясәте тармаклары белән җитәкчелек итәр. Мондый дәрәҗәдәге бөтенроссия конкурсларында катнашу чыныктыра, үз һөнәри юлыңны биредә һәм хәзер башларга мөмкинлек бирә, күнекмәләреңне һәм күнекмәләреңне үстерә, ә иң мөһиме, сез илебезнең төрле почмакларыннан фикердәш дуслар табасыз»,-дип билгеләп үтте Татарстан Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков.

Конкурсның төп максаты - конкурс сынаулары барышында яшьләр оешмаларының һәм берләшмәләренең иң яхшы лидерларын һәм җитәкчеләрен билгеләү. Балаларның социаль проектларына экспертлар бәя бирә, алар арасында тәрбия һәм яшьләр сәясәте өлкәсендәге иҗтимагый оешмаларның гамәлдәге җитәкчеләре, шулай ук конкурсны узган елларда тәмамлаучылар да бар. Программа барышында катнашучылар уңышлы практикалар белән алмашалар, балалар һәм яшьләр сәясәте өлкәсендә иҗтимагый инициативаларны үстерү өчен чишелешләр булдыралар, шулай ук аларның иң яхшыларын бөтен ил буйлап масштаблаштырырга өйрәнәләр.

Финалны ачу тантанасында кунаклар чыгыш ясаганнан соң, алар арасында Татарстан Республикасында беренчеләрдән булып хәрәкәтнең төбәк бүлеге рәисе Тимур Сөләйманов, Татарстан Республикасы Дәүләт Советының Социаль сәясәт комитеты рәисе Светлана Захарова һәм Казан Башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Гүзәл Сәгыйтова да бар иде. Катнашучылар өчен милли бию коллективлары һәм популяр яшьләр башкаручысы Анет Сай чыгыш ясады.

Финал ачылу көнендә катнашучылар конкурсның мәдәни программасына кушылдылар һәм Татарстан Республикасы тарихы һәм Казанның истәлекле урыннары белән таныштылар.