«Союз-2019-Җиңү варислары»: 40 команда, 600 катнашучы, 34 төбәк

2019 елның 29 апреле, дүшәмбе

Казанда Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 74 еллыгына һәм Совет гаскәрләрен Әфганстаннан чыгаруга 30 ел тулуга багышланган «СОЮЗ-2019 - Җиңү варислары» хәрби – спорт оешмалары һәм кадет корпусларының XVI Бөтенроссия яшьләр белем бирү җыены старт алды.

Тантаналы ачылышта ТР Яшьләр эшләре министры Дамир Фаттахов, җыенны оештыру комитеты рәисе, Россия Герое, авиация генерал-лейтенанты Николай Гаврилов, «Союз-Җиңү варислары» координаторы Олег Баканач һәм башкалар катнашты.

Дамир Фәттахов, катнашучыларны сәламләп, бүген биредә илнең барлык почмакларыннан 40 иң яхшы команда җыелуын билгеләп үтте: Кырымнан алып Приморье краена кадәр һәм Сахалин, Ерак Көнчыгыштан алып Краснодар краена кадәр данлы традицияләрне лаеклы дәвам итүчеләр булган хаклы рәвештә: «Бөек Ватан сугышы турында хәтерне саклауга һәм Әфганстаннан совет гаскәрләрен чыгаруга 30 ел тулу очраклы түгел, ул асылда интернациональ, социаль һәм берләштерү Патриотик проект булып тора, тарихи үткәннәргә нигезләнеп тыныч дустанә киңлек булдырырга омтылабыз. Россия бердәмлеген ныгытуга юнәлдерелгән үзара хөрмәт, бердәм кыйммәтле ориентирлар киңлеге». Министр катнашучыларга гадел һәм кискенсез ярышларда катнашучыларга уңышлар һәм катнаш интернациональ взводлар составында җиңүләр теләде.

Чарада Чукотка, Якутия, Сахалин, Башкортстан, Чувашия, Удмуртия, Әстерхан, Мәскәү, Ростов, Свердловск, Псков, Самара өлкәләре, Владивосток, Мурманск һ. б. Россия төбәкләреннән 600дән артык делегат катнаша.

Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, җыенда катнашучылар «Үлемсез полк» колоннасында катнашачак.

«СОЮЗ-Наследники Победы» - яшьләрне хәрби-патриотик тәрбияләүгә, аларны физик культура белән системалы шөгыльләнүгә җәлеп итүгә, сәламәт яшәү рәвешен формалаштыруга юнәлдерелгән.