Рөстәм Миңнеханов: “Эшче яшьләр арасында уздырыла торган иң яхшы фестиваль”

2019 елның 16 ноябре, шимбә

Бүген «Наше время-Безнен заман»VII эшче яшьләр иҗаты республика телевизион фестиваленең гала — концерты узды. Фестивальнең Гран-прига с.п. Горбунов исемендәге Казан авиация заводы командасы лаек булды.

Гала-концерт фестивальдә катнашучылар парады һәм Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнехановның сәламләү сүзләре белән башланып китте. «Бу безнең илнең эшче яшьләр арасында иң яхшы фестивале булуына һич шик юк. Хезмәт кешесе-һәр илнең, төбәкнең, районның һәм предприятиенең төп өлеше. Сез безнең республика оешмаларыннан. Сез - җитештерү кешеләре, әмма сәнгать нивасында да уңышлы", - дип мөрәҗәгать итте Рөстәм Миңнеханов фестивальдә катнашучыларга. Республика Президенты искә төшергәнчә, 2019 ел Татарстанда эшче һөнәрләр елы дип игълан ителгән иде. Ул үз коллективларына ярдәм иткән предприятие җитәкчеләренә рәхмәт белдерде. «Без алга таба да бу хәрәкәткә ярдәм итәчәкбез, - дип билгеләп үтте Рөстәм Миңнеханов. - Без сезнең белән горурланабыз. Сез республикабызның алтын фонды, безнең киләчәгебез!».

ТР Президенты чыгышыннан соң сәхнәдән РФ ЮНЕСКО эшләре буенча комиссиясе җаваплы секретаре Григорий Орджоникидзеның сәламләү хаты укылды. «Агымдагы елда» Безнен заман — Наше время " фестивале ЮНЕСКО эшләре буенча Россия Федерациясе комиссиясе эгидасы астында уза, бу проектның яшьләр сәясәте өлкәсендәге максатларына һәм бурычларына туры килүен, шулай ук хәзерге җәмгыять тормышында яшьләрнең ролен оештыруны концептуаль күзаллавын, дөнья идеясен алга этәрүдә, мәдәни төрлелекне саклау һәм рухи-әхлакый юнәлешләрне ныгытуда күрсәтүен күрсәтә», - диелә хатта.

Быел фестивальдә республиканың төрле милек формасындагы 174 предприятие, оешма һәм учреждениеләрдән 970 кеше катнашты. Финалга 81 оешмадан 750 кеше чыкты. Зона сайлап алу турлары Әлмәт, Зәй, Яр Чаллы һәм Казанда узды. Җиңү өчен 18 яшьтән алып 35 яшькә кадәрге эшләүче яшьләр — индивидуаль башкаручылар да, иҗат коллективлары да көч сынашты. Фестиваль дүрт номинация буенча узды: музыка, хореография, Дан минуты һәм предприятиенең визит карточкасы.

«Бу искиткеч концерт булды, - дип билгеләп үтте ТР Яшьләр эшләре буенча министрның беренче урынбасары Тимур Сөләйманов. – Бу гадәти булмаган бәхет хисе өчен рәхмәт. Һәм бу энергияне без әйләнә-тирәгә бүләк итәчәкбез һәм, әлбәттә, киләсе елны түземсезлек белән көтәбез».

Җиңүчеләр командасын ТР Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева бүләкләде. «Триумф белән котларга рөхсәт итегез, сез кеше тормышында иң якты сәнгатькә кагыласыз», — дип мөрәҗәгать итте ул фестивальдә катнашучыларга.

Барлык конкурслар йомгаклары буенча гомумкоманда зачетында беренче урынны «КАМАЗ» ГАҖ; «Татнефть» ГАҖ региональара профсоюз оешмасы; Менделеевск ш. «Аммоний» АҖ; «Татарстан Республикасы Мамадыш муниципаль районы Башкарма комитетының мәгариф бүлеге» МКУ; «Түбән Кама нефть химиясе» ГАҖ; «юл хәрәкәте иминлеге» ДБУ Казан ш. яулады. Жюриның «Фестивальне ачу» махсус призы белән «Чистай үзәк район хастаханәсе»ДАССОсы билгеләнде.

«Безнең заман " Кубогы шулай ук контроль-үлчәү приборларын һәм автоматиканы ремонтлау буенча өлкән мастер Андрей Волковка тапшырылды.

Фестивальдә җиңүчеләргә һәм лауреатларга дипломнар, истәлекле бүләкләр, акчалата премияләр тапшырылды. Фестивальнең Гран-при иясе диплом, Татарстан Республикасы Президентының Күчмә кубогы һәм 500 мең сум күләмендә акчалата премия белән бүләкләнде.