«Конструктив»: Татарстанда терроризм һәм экстремизм идеологиясе профилактикасы буенча форум башланды

2021 елның 24 сентябре, җомга

Казанда «Конструктив» республикакүләм форум башланды. Чара кунаклары – Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министры Тимур Сөләйманов һәм Татарстан Республикасы терроризмга каршы көрәш комиссиясе аппарат җитәкчесе Илдар Галиев.

Катнашучыларны сәламләп, Тимур Сөләйманов форумны үткәрүнең әһәмиятен билгеләп үтте һәм хәзерге вакытта деструктив күренешләрне профилактикалау буенча әзер юллар булмавын ассызыклады.

«Бүген яшьләрдә деструктив күренешләргә карата иммунитет формалаштыруга юнәлдерелгән чаралар һәм механизмнар комплексы гамәлгә ашырыла. Әмма бу эшчәнлек барлык структураларның ведомствоара дәрәҗәдә хезмәттәшлегенә тагын да зуррак игътибар таләп итә. Хәзерге дөнья бик динамик, зур тизлек белән төрле мәгълүмат тарала. Зарарлы һәм дөрес булмаганнары да күп.  Шуңа күрә яшьләр өчен төп күнекмә булып критик фикерләү тора», - дип нәтиҗә ясады Тимур Сөләйманов.

Министр психологик хезмәт эшен үрнәк итеп күрсәтте. Аның сүзләре буенча, балалар өчен ышаныч телефоны актив эшли. Сорау Татарстан Яшьләр эшләре  министрлыгы карамагында булган социаль-психологик хезмәтләр системасы белгечләре тарафыннан эшкәртелә. «Свои» проекты тормышка ашырыла, ул кризис шартларында кеше белән янәшә, ярдәмче һәм остаз булырга тиеш.

Форум 24-27 сентябрьдә онлайн һәм офлайн форматта «Волга» яшьләр үзәгендә үтә. Чарада 18-35 яшьләрдәге меңнән артык кеше катнаша.

Мәсәлән, КФУ студенты Дарья Ефимочычева форумда деструктив күренешләргә каршы көрәшнең яңа формаларын өйрәнү өчен катнаша. Алган белемнәрен үзе укыган уку йортында һәм киләчәк һөнәре өчен кулланырга планлаштыра. Ул этноконфессиональ конфликтлар медиаторы булырга тели.

Өч көн дәвамында катнашучылар булингны профилактикалау һәм яшьләрне деструктив берләшмәләргә җәлеп итү буенча белем бирү программасын узачаклар.

Катнашучыларга  актуаль трендлар, кейс-турнирлар  һәм сессиянең нетворкингына каршы торырга мөмкинлек бирүче практикалар һәм проектларга күзәтү тәкъдим ителәчәк. Шулай ук файдалы лекцияләр булачак: «Социаль технологияләрдә идарә итү инструментлары буларак агрессия, дошманлык һәм көчләү образлары», «Балалар ышаныч телефоны», «Дистанцион консультация секторы психологы»,  «Яшүсмерләргә тормышны ничек яратырга ярдәм итәргә», «Дини мотивлашкан экстремизмны профилактикалау үзенчәлекләре», «Яшьләр һәм мәгариф даирәсендә деструктив күренешләрне ачыклау һәм профилактикалау системасы» һ. б.

Чараның яңалыгы – яшьләр сәясәте өлкәсе белгечләре өчен «Яшьләр-яшүсмерләр мөхитендә профилактика эшчәнлеге нигезләре» дип аталган белем бирү курслары. Моннан тыш, һәр катнашучы квалификация күтәрү курслары буенча сертификат алачак.

«Конструктив» ВК социаль челтәре ярдәме белән трмышка ашырыла. Катнашырга теләүчеләр сылтама буенча кушыла ала.

Форумны Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы  «Татарстан Республикасы Иҗади яшьләр академиясе» региональ иҗтимагый оешмасы белән берлектә, Татарстан Республикасында Террорчылыкка каршы комиссия аппараты ярдәмендә оештыра. Форум «2014-2025 елларга Татарстан Республикасында террорчылыкны һәм экстремизмны профилактикалау» республика ярдәмче программасы кысаларында тормышка ашырыла.