Казанда ишетү бозылу мәсьәләләре буенча конференция уза

2021 елның 25 ноябре, пәнҗешәмбе

Казанда ишетү сәләте бозылган балаларны һәм яшьләрне укыту, тәрбияләү, интеграцияләү мәсьәләләре буенча республика конференциясе ачылды. Чара ТИСБИ Идарә университеты базасында уза.

Ачылу тантанасында ТР Яшьләр эшләре министры урынбасары Софья Мостафина катнашты.

«Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы тарафыннан инклюзиягә принципиаль яңа якын килү формалаштырыла. Без Е.Г. Ласточкина, ТИСБИ мәктәп-интернатлары, начар ишетүче кешеләрне адаптацияләү мәсьәләләре буенча яшьләр (яшүсмерләр) клублары белән комплекслы рәвештә эшлибез. Эшкә урнашуда ярдәм итү мөһим юнәлешләрнең берсе булып тора-бу мәсьәләне без студентлар хезмәт отрядлары белән бергә эшлибез. Бу мөһим, фундаменталь эшкә өлеш кертүчеләргә, аерым алганда ТИСБИ президенты Нэлла Прусс, ректоры Алексей Лопатин һәм көллият директоры Тамара Федоровага рәхмәт белдерәм», - дип билгеләп үтте Софья Мостафина.

Конференция Е.Г. Ласточкина исемендәге Казан интернат-мәктәбенә нигез салынуның 135 еллыгын һәм «Бөтенроссия ишетмәүчеләр җәмгыяте» ҖЧҖ оешуның 95 еллыгын бәйрәм итү кысаларында үткәрелә.

Нәкъ менә Е.Г. Ласточкина мәктәбе ишетү бозылулары булган һәркемгә тормышка җайлашырга ярдәм итә. Конференциядә катнашучыларның берсе, интернат-мәктәпнең география укытучысы һәм белгеч-дефектолок Елена Вавилова сөйләвенчә, балалар барлык гомуми белем бирү предметларын өйрәнәләр, дөнья белән тулысынча танышалар, интернет-технологияләрне актив өйрәнәләр һәм кулланалар. Моннан тыш, инглиз теленә өйрәтү кертелде һәм хәзер яшьләр өчен бөтен дөнья ачылды – алар инде социаль челтәрләр һәм мессенджерлар аша чит ил кешеләре белән аралашуны гамәлгә ашыралар.

ТИСБИ үткәрү мәйданчыгы итеп очраклы гына сайланмаган. Югары уку йорты төбәктә беренчеләрдән булып начар ишетүче  кешеләрне укыту программаларын башлап җибәрде. Шулай итеп, «Бухгалтерлык исәбе, анализ һәм аудит» юнәлеше һәм «Исәпләү техникасын һәм автоматлаштырылган системаларны программа белән тәэмин итү» юнәлеше буенча «Информатика һәм исәпләү техникасы» юнәлеше буенча бушлай укырга була.

Конференция кысаларында ишетү сәләте бозылган яшьләрне балачактан ук укыту һәм тормышка җайлаштыру буенча проблемалы мәсьәләләр турында фикер алыштылар. Билгеләп үткәнчә,балалар бакчасыннан мәктәпкә бары 500 сүз генә килә. Моннан тыш, статистика мәгълүматлары буенча, Бөтенроссия ишетмәүчеләр җәмгыятенең 80% ы мәктәпне тәмамлаганнан соң укуларын дәвам итми һәм бары тик 4% ы гына югары белемгә ия.

Шулай ук өлкән яшьтәге һәм мәктәп яшендәге балалар белән эшләүдә сурдопедагогның инструментлары, ишетү аппаратларында һәм кохлеар имплантларда кешеләрнең ничек ишетүләре турында сөйләделәр, рус теле укытучысы ярдәмчесе булачак лингвистик терминнар сүзлеген булдыру темасын күтәрделәр.