Татарстанда «Созвездие-Йолдызлык» яңа фестиваль сезоны башланды

2022 елның 10 феврале, пәнҗешәмбе

Татарстанда «Созвездие-Йолдызлык» эстрада сәнгатенең XXII ачык республика телевизион яшьләр фестиваленең фестиваль сезоны башланды. Татарстанның ун шәһәре үз мәйданнарында проектның зона этапларын кабул итәргә әзерләнә.

«Районнарда хәзер сайлап алу турларына әзерлек буенча актив эш алып барыла. Район башлыкларына һәм катнашучы балаларның әти-әниләренә костюмнар булдыруда ярдәм итүләре өчен рәхмәт әйтәсе килә. Шунысы сөендерә, шәһәр һәм район авылларының бүген менә дигән мәдәният йортлары бар, анда балалар жюри әгъзалары алдында үз сәләтләрен күрсәтә алачак», - дип сөйләде ТР Президенты каршындагы Мәдәниятне үстерүгә ярдәм фонды башкарма директоры Нурия Хашимова.

Сайлап алу турлары Казанда (22 февраль - 15 март), Әлмәттә (25-27 февраль), Чаллыда (2-3 март), Түбән Камада (6-7 март), Әгерҗедә (9-10 март), Чистайда (13-14 март), Арчада (17-19 март), Лаешта (22-23 март), Иске Чүпрәле авылында (26-27 март) һәм Яшел Үзәндә (29-30 март) узачак. Алар Татарстанның 45 районын колачлаячак.

«Фестивальнең жюри әгъзалары эше бик зур әһәмияткә ия. Без Татарстан балаларына республиканың иң ерак районнарыннан да яхшырак булырга ярдәм итәбез. Чөнки алар-безнең йөзебез һәм илебезнең киләчәге. Лауреатларның күбесе инде олы кешеләр һәм җәмгыятебезнең бизәге булды. Алар театрларда уйныйлар, мәдәни учреждениеләрдә укыталар. Фестиваль әле озак еллар яшәячәк дип ышанам, чөнки бу даими тәрбия процессы тукталырга тиеш түгел», - дип ассызыклады жюри рәисе — Россия һәм Татарстанның халык артисты, Казан консерваториясе профессоры Зилә Сөнгатуллина.

Фестиваль хәрәкәтенең генераль продюсеры, ТРның атказанган сәнгать эшлеклесе Дмитрий Туманов быел бөтен республикадан 50 меңгә якын гариза көтелә, дип билгеләп үтте.

«Татарстанның рухи суверенитеты турында сөйләсәк, аның "Созвездие-Йолдызлык» сагында торуы турында әйтү мөһим. Безнең өчен төбәк элитасын тәрбияләү һәм үстерү әһәмиятле. Фестиваль кысаларында сез бер генә түбән сыйфатлы җырны да ишетмисез-бары тик алтын эстрада коллекциясеннән классик репертуар гына. Ул балаларда иң яхшы сыйфатларны тәрбияли, шуңа күрә безгә мөмкин кадәр күбрәк балаларның фестивальнең бер өлешенә әйләнүе мөһим. Әлегә алар җырлый, бии, иҗат белән шөгыльләнә, шуңа да мин илнең киләчәге өчен тыныч», - дип билгеләп үтте Туманов.

Эстрада үрнәкләре 5 яшьтән 21 яшькә кадәр башкаручылар тарафыннан тәкъдим ителәчәк. Аларга «Вокал-соло», «Вокал ансамбльләр», «Хореография», «Конферанс», «җырда иң яхшы музыка», «иң яхшы җыр тексты» һәм «иң яхшы видеоклип»номинацияләрендә үзләрен күрсәтергә тәкъдим ителәчәк. Фестивальдә өч яшь төркеме каралган.

9-13 апрельдә зона этаплары финалистлары КФУның «УНИКС» мәдәни-спорт комплексы һәм «Созвездие-Йолдызлык» Арт-резиденциясендә узачак суперфиналда очрашачак. Гадәттәгечә ул 22 апрельдә «Пирамида» мәдәни-күңел ачу комплексында узачак.

«Созвездие-Йолдызлык» - комплекслы системалы фестиваль, ул иҗади балалар һәм яшьләрнең үз-үзләрен күрсәтү мәйданы булып тора. Проект ТР Президенты Рөстәм Миңнехановның үзе, республикада этноконфессиональ традицияләргә ярдәм итүнең иң мөһим программаларыннан берсе буларак танылды. Фестиваль бүген чын бренд булып тора», - дип билгеләп үтте ТР яшьләр министрлыгының Стратегик үсеш, проектларга һәм инициативаларга ярдәм итү бүлеге башлыгы Динар Хафизов.

Исегезгә төшерәбез, фестиваль хәрәкәте ЮНЕСКО эшләре буенча Россия Федерациясе комиссиясе эгидасы астында һәм Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов патронажы астында уза.