Татарстан студенты «Россия студентлар гүзәле» исеменә лаек булды

2022 елның 7 марты, дүшәмбе

Самара шәһәрендә «Россия студентлары гүзәле»милли матурлык һәм талант конкурсы финалы тәмамланды. 2022 елда конкурс «Россия Студентлар язы» Студентлар иҗатына ярдәм итү һәм аны үстерү программасының 30 еллыгын бәйрәм итү кысаларында узды. Җиңү өчен илнең 44 төбәгеннән 56 студент көч сынашты. Казан милли тикшеренү технология университеты студенты Камилә Прахова (Татарстан Республикасы) «Россия студентлары гүзәле - 2022» титулына ия булды.

Финал чыгышлары барышында катнашучылар бер көн дәвамында иҗат ителгән өр-яңа иҗат номерларын күрсәттеләр. Тамашачылар һәм жюрида «Төбәкләр яңалыклары» интеллектуаль конкурсы аеруча кызыксыну уятты. Конкурсның финал аккорды этник костюмнарда һәм байкер стилендә дефиле булды.

Камилә-«EUROPEAN SCIENTIFIC CONFERENCE» Халыкара фәнни-гамәли конференциясе һәм «EUROPEAN SCIENTIFIC CONFERENCE»Халыкара фәнни-гамәли конференциясе лауреаты. Шулай ук Камилә «21 гасырда фән һәм инновацияләр»халыкара фәнни-гамәли конференциясендә чыгыш ясаган өчен беренче дәрәҗә дипломга ия булды. Кыз тормышында спорт аерым урын алып тора. Ул фитнес-аэробика буенча КНИТУ җыелма командасында һәм ФТЛПМ җыелма командасында катнаша. Камилә-«Патриот» республика сменасы, «Аҗаган» хәрби-спорт уены һәм башкалар кебек спорт чараларын оештыручы. Кыз үз төбәгенең иҗтимагый тормышы белән кызыксына — Камилла «ТР Юнармия» балалар-яшүсмерләр хәрәкәте, «Җиңү волонтерлары» Бөтенроссия иҗтимагый хәрәкәте, «ТР Студентлар лигасы»төбәк яшьләр иҗтимагый оешмасы оештыручысы һәм кураторы. Шулай ук Камилла «Наизнанку» студентлар театрында һәм «S Y Y Y Y Y»бию коллективында катнаша.

Россия яшьләр берлеге әлеге уникаль конкурсны «Россия Студентлар язы» студентлар иҗатына ярдәм итү һәм аны үстерү программасы кысаларында инде 8 ел үткәрә. 2022 елда конкурста катнашу өчен 16 яшьтән алып 35 яшькә кадәр яшьтәге 300 дән артык кыз гариза җибәргән.

«Аларның елмаюлары теләсә кайсы бозны эретә ала. Берничә көн эчендә Самарада безнең катнашучылар кышка өмет калдырмады. Хәзер яз төгәл килеп җитте. Ә аларда күпме кыюлык һәм рух көче бар. Алар үзләренең һөнәри планнары, идеяләре, хыяллары белән уртаклаштылар, үзләренең туган төбәкләре турында сөйләделәр. Без аларның ни дәрәҗәдә сәләтле һәм максатчан булуларын күрәбез. Барыгызга да чын күңелдән куелган максатларга ирешүегезне, яңа статусыгызда ук үз җәмәгатьчелегенә хыялга, үсешкә, гражданлык җаваплылыгына, патриотлыкка, кыюлыкка, иҗатка илтүегезне телим. Быел төп студентлар үзәге ролен үз өстенә алган барлык катнашучыларга һәм регионга рәхмәт. Бу бик гаҗәеп булды, тик бу башы гына!», — дип үз фикерләре белән уртаклашты РФ Иҗтимагый палатасы әгъзасы, РСМ рәисе Павел Красноруцкий.

«Самара өлкәсе-чын мәгънәсендә яшьләр төбәге. Биредә аны тормышка ашыру өчен күп нәрсә эшләнә: бу «ІВолга» зур форумы да, Самара өлкәсенең «ТАВОЛГА» Корпоратив университеты да. Самара өлкәсе 30 ел элек нәкъ менә биредә иң танылган яшьләр фестивале – Россия Студентлар язы барлыкка килүе белән мәгълүм. Бүген «Россия студентлары гүзәллеге» конкурсы белән тулы бер чираттагы чаралар ачыла. Бүген барлык катнашучылар - җиңүчеләр, чөнки конкурс- ул аралашу, мастер-класслар, нетворкинг, катнашучылар.Самара турында алган хис – кичерешләр», – дип уртаклашты «Россия-мөмкинлекләр иле» коммерцияле булмаган автоном оешмасы генераль директоры урынбасары Антон Сериков.

2022 елда Самарада «Россия Студентлар язы» XXX Бөтенроссия фестивале кысаларында «Россия Студентлар язы» милли матурлык һәм талант конкурсы узды.

Жюрига танылган мәдәният, спорт һәм шоу-бизнес эшлеклеләре керде: телетапшырулар алып баручы, актриса, мода турында китаплар авторы, «Пацанки» телепроекты педагогы Мария Третьякова; блогер, YouTube-алып баручы Татьяна Старикова; режиссер, театр педагогы, Борис Щукин исемендәге театр институтында Театр һәм кино актерларына сәхнә хәрәкәте укытучысы Саша Сумм;«Танцы на ТНТ. Поледний сезон» һәм «Новые танцы» проектлары катнашучысы Кристина Белова; БМО социаль волонтерларының бөтендөнья конкурсы җиңүчесе, «БМО миссиясе» титулы иясе Дарья Цыбина, Россиянең 2021 елгы студентлар гүзәллеге  конкурсларында 25 титулга ия булган Дарья Шаповалова, Россия самбочысы, Россия һәм дөнья чемпионатлары чемпионы һәм призеры, Европа чемпионы Мария Молчанова, Россия театр һәм кино актрисасы Ксения Суркова, «Россия Студентлар язы» Студентлар иҗатына ярдәм итү һәм аны үстерү программасы җитәкчесе Валерия Позикова.

Проектны Самара өлкәсе Хөкүмәте, «Россия яшьләр берлеге» гомумроссия иҗтимагый оешмасы, «Россия яшьләр берлегенең студентлар программалары үзәге» автоном коммерцияле булмаган оешма, Самара Яшьләр берлеге, Самара өлкәсе «Россия яшьләр берлеге» территориаль иҗтимагый оешмасы һәм Самара дәүләт икътисад университеты оештыра.