Яшьләр көнендә Казан экстремаль спорт үзәгенә әйләнәчәк

2022 елның 24 июне, җомга

Казанга бөтен илдән спортчылар килүе көтелә: «Урам классикасы» урам мәдәнияте һәм экстрим спорт фестивалендә катнашу өчен илнең 56 регионыннан Санкт-Петербургтан Камчаткага кадәр 500дән артык кеше гариза биргән. Фестиваль УРАМ экстрим-паркында 10: 00-21: 00 сәгатьтә узачак. Программада скейтборд, 3х3, BMX, паркур, кикскутер (самокат) буенча ярышлар һәм стантрайдинг буенча күрсәтмә чыгышлар, шулай ук белем бирү форумы каралган. «Урам классикасы» фестивалендә катнашу өчен гаризалар «Россия яшьләре» АИС мәйданчыгында 26 июньгә кадәр кабул ителәчәк.

Фестивальнең топ атлетлары арасында BMX буенча биш кат Россия чемпионы Ирек Ризаев, «UCI C1» классында ике тапкыр җиңүче Никита Паустьян, «FREESTYLEBIKESHOW» командасы райдеры, Дмитрий Фазолов – илнең иң көчле лидерларының берсе, 2018 һәм 2021 елларда самокат спорты буенча ике тапкыр Россия чемпионы, Максим Круглов – Tampa pro скейтбордчысы, Simple Session европа ярышлары җиңүчесе.

Страйд-шоу мәйданчыгында дөньяда квадроциклда иң яхшы страйдер Григорий Талдыкин чыгыш ясаячак, мототехника классларында шөгыльләнә торган аз санлы райдерларның берсе Степан Маслов – профессиональ каскадер, Россиядә беренчеләрдән булып су буйлап кросс мотоциклында узды һәм Байкал күлендә Wheellie иң зур дистанциясен узды, Павел Чопоров – Россия чемпионатлары һәм Мәскәү Кубоклары призеры.

Бөтенроссия спорт-тамаша фестивале программасына шулай ук зур белем бирү блогы да кертелгән. Спикерлар арасында-Rampstroy компаниясенә нигез салучы Николай Денисов, экстремаль спорт төрләре берлеге (Extreme Team) президенты Иван Шмонин, «КАРДО» халыкара урам мәдәнияте һәм спорт премиясенә нигез салучы һәм директоры Валентин Работенко, профессиональ райдер, Мәскәү һәм Россия самокаты буенча барлык рәсми ярышларның тавышы Юрий Акимов (Малина), We Are in Sports агентлыгы генераль директоры, New Star Camp фестиваленә нигез салучы Игорь Игнатьев һәм башкалар. Чара 10.00 сәгатьтә «Урам классикасы» чатырында башлана.

Шунда ук урам мәдәнияте һәм экстрим-спорт темасы буенча Росмолодежь  конкурсына проектларны яклау узачак.Урам мәдәниятен һәм экшн спортын үстерү буенча «Уличная Класска» федераль программасын гамәлгә ашыру кысаларында гамәлгә кертелгән грантлар. Конкурска илнең 25 регионыннан 76 гариза кергән, иң актив төбәкләр – Татарстан Республикасы, Ставрополь крае һәм Мәскәү. Җиңүчеләр үз идеяләренә 1 500 000 сумга кадәр грант ала алачак.

Проектның сайты- уличная-классика.рф