Казанда Бөек Ватан сугышы вакытында һәлак булган Пе-2 экипажына истәлек билгесе ачылды

2023 елның 13 гыйнвары, җомга

Казанда Арча зиратында Бөек Ватан сугышы елларында һәлак булган Кызыл Армиянең Баш командованиесенең ерак разведканың икенче авиация полкы составыннан Пе-2 самолеты экипажына истәлек билгесен ачу тантанасы булды. Самолетны танылган авиаконструктор Владимир Петляков булдырган.

"Владимир Петляков, авиаконструктор буларак, безнең тарихта, авиация барлыкка килү тарихында зур эз калдырды. Аның безнең предприятиедә чыгарылган самолетлары ярдәмендә без фашизмны җиңүгә зур өлеш керттек», - дип билгеләп үтте Горбунов исемендәге Казан авиазаводының беренчел профсоюз оешмасы рәисе Илшат Ганиев.

Чарада күренекле совет авиаконструкторы Владимир Петляковның оныгы Михаил Лсаченко да булды. Ул Бөек Ватан сугышы елларында һәлак булган очучылар истәлеген мәңгеләштерү өлкәсендә эшләгән һәм эшләүче барлык кешеләргә рәхмәт белдерде һәм бернәрсәгә дә карамастан бергә торуның мөһимлеген билгеләп үтте.

Исегезгә төшерәбез, 1942 елның 12 гыйнварында бер мотордан баш тарту нәтиҗәсендә Пе-2 самолеты һәлакәткә юлыга һәм борттагы барлык кешеләр һәлак була. Бу Казан тимер юлының Камкино станциясеннән өч километр ераклыкта һәм Мамеш авылыннан бер километр ераклыкта булган. Экипаж составына очучы капитан Федор Овечкин, штурман лейтенант Михаил Гундоро һәм һава атучы-радист, сержант Василий Скребнев керә.

Әлеге һәлакәтне тикшерү барышында һәлак булганнарның барысын да Казан шәһәренә китергәннәр һәм тиешле медицина тикшерүләреннән соң, Казанның Арча зиратында җирләгәннәр.