Татарстанда республиканың эзләнү хәрәкәтенең 55 еллыгы хөрмәтенә «Хәтер маршы» узачак

2023 елның 27 гыйнвары, җомга

30 гыйнвар 13.00 сәгатьтә «ТИСБИ» Идарә университетының актлар залында «Хәтер Маршы–2023» республика акциясе старт ала, ул «Кар десанты» эзләнү хәрәкәтенең 55 еллыгына һәм Татарстан Республикасының «Ватан «берләшмәсе» төбәк иҗтимагый яшьләр оешмасының 30 еллыгына багышланган. Тантаналы ачылышта дәүләт хакимияте вәкилләре, ветераннар, эзләнүчеләр, студентлар, мәктәп укучылары, яшьләр патриотик оешмалары активистлары булачак.

Агитпоходның беренче этабы Түбән Кама, Түбән Кама районында, Чаллы һәм Чистайда узачак. Катнашучылар- «Җиңү өчен!» Казан эзләү отрядлары, «Звездный», 139 нчы гимназиянең «Кар десанты», «Легион», «Кадет» эзтабарлар отряды (Чаллы шәһәре) һәм Бөек Ватан сугышы Музей-мемориалы вәкилләре.

Маршта катнашучылар үз лекцияләрендә һәм музыкаль-әдәби композицияле чыгышларында яшьтәшләренә Ватанны саклаучыларның батырлыгы, сугыш вакытында тыныч халыкның бәлаләре һәм бәхетсезлекләре, хәтерне мәңгеләштерү буенча эшләре турында сөйләячәк. Түгәрәкләрдә мәктәп эзләү отрядларына һәм хәрби-тарихи музейларга ярдәм итү һәм үстерүнең актуаль мәсьәләләре күтәреләчәк.

Шулай ук «Хәтер маршы» кысаларында Татарстан Республикасының Түбән Кама районы Прости авылында Советлар Союзы Герое Кайманов Никита Фадеевичка мемориаль такта ачылачак.

«Хәтер маршы-2023» Төбәк иҗтимагый яшьләр оешмасы Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы һәм Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы белән берлектә, «Татнефть» хәйрия фондының финанс ярдәме белән оештырыла.