Казанда Татарстан Республикасының иң яхшы студентлар отряды бүләкләнәчәк

2023 елның 15 феврале, чәршәмбе

Татарстанда 17 февраль көнне Татарстан Республикасы студентлар хезмәт отрядларының юбилей елына старт биреләчәк. Исегезгә төшерәбез, 17 февральдә Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин Указы белән дәүләт бәйрәме - Россия Студентлар отрядлары көне итеп билгеләнде. Хәзерге студентлар отрядлары хәрәкәте үсешенең башы 2004 елның 17 февралендә, Дәүләт Кремль сараенда «Россия Студентлар отрядлары» яшьләр гомумроссия иҗтимагый хәрәкәте расланганнан бирле санала.

Ә Татарстан Республикасында студентлар хезмәт отрядлары үсеше 1963 елдан башлана. ТАССРның беренче төзелеш отрядлары Оргсинтез, Теплоконтроль, Зәй ГРЭСы, Түбән Кама нефтехим һәм башка предприятиеләр төзелешендә актив катнаштылар. Быел Татарстанның студентлар хезмәт отрядлары хәрәкәте 60 еллыгын билгеләп үтә.

Бу көннәрдә «Волга» яшьләр үзәге мәйданында республиканың төрле муниципаль районнарыннан студентлар отрядлары арасында үзара хезмәттәшлекне ныгытуга һәм уңай эш тәҗрибәсен трансляцияләүгә юнәлдерелгән Татарстан Республикасы Студентлар отрядлары фестивале уза. Чарада Татарстанның төрле районнарыннан һәм шәһәрләреннән 200гә якын кеше катнашты.

Бу көннәрдә «Смена» мәдәни үзәгендә профильле уку йортларыннан килгән яшь архитекторлар Татарстан Республикасы Студентлар Отрядларының 60 еллыгы скверы концепциясен эшлиләр. Яңа сквер Казан-1 станциясенең тимер юл вокзал комплексы янында, Борһан Шаһиди урамыннан Гаяз Исхакый урамына кадәр барлыкка киләчәк. Нәкъ менә моннан 1963 елның июлендә 200 студент, беренче студентлар төзелеш отрядлары вәкилләре, Казахстанның Целиноград өлкәсенең Целильск районына чыгып, чирәм җирләрен үзләштерә. Инде 17 февральдә, Россия Студентлар отрядлары көнендә финалистлар үз проектларын жюри алдында тәкъдим итәчәк. Нәтиҗәләрне игълан иткәннән соң, җиңүченең проекты эскиз проектына кадәр эшләп бетереләчәк.

Россия Студентлар отрядлары көнендә «Мәскәү» мәдәни үзәгендә тантаналы чара узачак.

«Чара кысаларында» Татарстан Республикасының иң яхшы студентлар хезмәт отряды «һәм» Татарстан Республикасы Студентлар отрядлары өчен иң яхшы эш бирүче «конкурсларында җиңүчеләрне бүләкләячәкләр. Студентлар хезмәт отрядларының иң яхшы вәкилләре республика министрлыклары һәм ведомстволары тарафыннан мактау грамоталары һәм рәхмәт хатлары белән билгеләнәчәк», - дип хәбәр итте ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков.