Татарстанда «Дөнья энҗесе – 2023» XIV Халыкара матурлык һәм талант ачык конкурсының финалына 14 студент кыз үтте

2023 елның 12 мае, җомга

Казанда «Дөнья энҗесе - 2023» XIV Халыкара матурлык һәм талант конкурсы уза, анда дөньяның 15 иленнән 36 гариза килгән. Катнашучылар арасында Татарстан башкаласында белем алучы чит ил студентлары да бар.

«Дөнья энҗесе» конкурсы алты этаптан тора. Беренчесе-барлык теләүчеләрдән гаризалар итү.  Сайлап алу нәтиҗәләре буенча оештыру комитеты 14 финалистны сайлап алды. Шунысы игътибарга лаек, өч конкурсант диаспора эчендә (Казахстан, Үзбәкстан һәм Таҗикстан) конкурс нәтиҗәләре буенча сайлап алынган, җиңүчеләре шунда ук финалга үткән.

«Ватан, мәхәббәт, тынычлык» мелодекламация лабораториясе кысаларында конкурсантлар өчен ораторлык осталыгы, вокал, пластика һәм актерлык сәнгате буенча мастер-класслар узачак. Конкурс этабының финалы 13 майда 13.30 сәгатьтә «Мега» сәүдә үзәгендә узачак, анда катнашучылар әдәби әсәрдән өзекне туган телдә укыячак.

Моннан тыш, финалистлар дөнья халыкларының традицион орнаментларын тукымаларга рәсем ясау буенча мастер-класста катнашачак. Кызлар өчен шәхесне ачу буенча халык алдында чыгыш ясау, аралашу һәм сөйләшүләр алып бару этикасы, актерлык осталыгы буенча мастер-классны күздә тоткан «Яңа биеклек» тренинг программасы оештырылачак.

Шулай ук конкурс финалына әзерлек кысаларында милли костюмнарда фотосессия үткәрү каралган.

«Дөнья энҗесе-2023» XIV халыкара ачык матурлык һәм талант конкурсының финалы 6 июньдә 17:00 сәгатьтә «Сәйдәш» концертлар залында узачак. Кызлар үзләренең видео-сәламләүләрен, иҗади номерларын тәкъдим итәчәкләр, дефиле һәм интеллектуаль конкурста катнашачаклар. Һәр финалистка чараның спонсорларыннан бүләкләр алачак.

Конкурсның төп максаты-чит ил укучылары һәм Татарстан Республикасында яшәүче халыклар арасында дуслыкны һәм татулыкны ныгыту, шулай ук талантлы яшьләрне ачыклау һәм аларга ярдәм итү, иҗатны популярлаштыру, дөнья халыкларының мәдәниятен, гореф-гадәтләрен саклау, алар арасында иҗтимагый, социаль һәм мәдәни элемтәләрне үстерү.

«Дөнья энҗесе» конкурсы 2009 елдан бирле үткәрелә. Оештыручы булып Татарстан халыкларының Яшьләр ассамблеясы һәм Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы һәм Казан шәһәре Башкарма комитетының балалар һәм яшьләр эшләре комитеты ярдәме белән Казан шәһәренең чит ил студентлары һәм аспирантлары ассоциациясе тора.