Яшел Үзән районында «Мирас-Наследие» лагере янындагы пляжны төзекләндерүгә 12 млн сумга якын акча тотылачак

2023 елның 14 августы, дүшәмбе

Яшел Үзән районындагы «Мирас-Наследие» лагере янындагы пляж проекты ТР Туризм буенча дәүләт комитеты конкурсында җиңүчеләр рәтенә керде. Проектны гамәлгә ашыруга 12 млн сумга якын акча тотылачак.

«Без республикада балалар сәламәтләндерү ялы инфраструктурасын яхшырту буенча эшне дәвам итәбез. Ул бездә һәм шулай илдә иң яхшыларның берсе һәм Татарстан бу яктан башка төбәкләргә үрнәк булып тора ала. «Мирас-Наследие» лагере янындагы пляжны төзекләндерү проектын тормышка ашыру анда ял итүче балалар өчен күңелле бонус булыр дип ышанам», - дип билгеләп үтте ТР Яшьләр эшләре министры урынбасары Денис Лулаков.

Проектта территорияне төзекләндерү һәм пляж зонасы булдыру, ял итү өчен пляж чатырлары һәм шезлонглар урнаштыру, уен зоналарын төзекләндерү, пирс урнаштыру һәм төзекләндерү каралган. Спорт мәйданчыклары белән ял итү зонасы булдыру планлаштырыла.

Пирста кайтинг һәм виндсерфинг белән шөгыльләнү өчен җиһазлар, сап-бордлар урнаштыру планлаштырыла, кунакларга җилкәнле яхта белән идарә итәргә өйрәнү мөмкинлеге биреләчәк. Куркынычсыз һәм уңайлы ял итүне тәэмин итү өчен пляж территориясе видеокүзәтү камералары белән җиһазландырылачак, дежурлыкны коткаручылар башкарачак, алар өчен кирәкле җиһазлар каралган.

«Мирас-Наследие» балалар сәламәтләндерү лагеры «Җәй – балаларга» республика программасы кысаларында капиталь ремонтланган. Хәзерге вакытта 1 сменада 150 ял итүчене кабул итә, бер елда 3 меңнән артык бала. Лагерь барлык кирәкле заманча инфраструктура белән җиһазландырылган: душ белән алты корпус, дәресләр һәм мастер-класслар өчен дүрт бина, 200 кешегә зур клуб, дүрт спорт мәйданчыгы. Лагерьга якын булу сәбәпле, пляж туристларны һәм 150 кешегә кадәр кунакларны урнаштыру мөмкинлеге ала, лагерь ел әйләнәсе эшли.