Татарстан халкы 2024 елга ТР Яшьләр министрлыгы эшенең өстенлекле юнәлешләре өчен тавыш бирә ала

2023 елның 8 ноябре, чәршәмбе

ТР Дәүләт хезмәтләре порталында 2024 елга Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгының Иҗтимагый максатларын һәм бурычларын билгеләү буенча тавыш бирү уза. Шулай ук «ТР Хезмәтләре» мобиль кушымтасында да тавыш бирергә мөмкин. Сораштыру 6 декабрьгә кадәр дәвам итәчәк.

Республика халкы проект экспертлары төзегән тәкъдимнәрне сайлап кына калмый, үз вариантын да тәкъдим итә ала. Иң күп тавыш җыйган өстенлекләр декабрьдә гражданнар белән бергә Министрлык каршындагы Иҗтимагый советның киңәйтелгән утырышында каралачак. Нәтиҗәдә, 2024 елга Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгының 5-7 өстенлекле максаты билгеләнәчәк.

ТР Дәүләт хезмәтләре порталында тавыш бирүгә тәкъдим ителгән 2024 елга Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгының Иҗтимагый максатлары һәм бурычлары буенча тәкъдимнәр:

1.      Яшьләрнең рухи-әхлакый кыйммәтләрен ныгыту. Мәдәни мәгърифәтчелеккә ярдәм итүгә, традицияләрнең дәвамлылыгына, милли мәдәни кодны саклауга юнәлдерелгән, 100 меңнән ким булмаган кешене колачлаган проектларны гамәлгә ашыру.

2.      Җәйге ял һәм балаларны сәламәтләндерү инфраструктурасын үстерү. Төрле юнәлештәге сменалар белән 7 яшьтән 18 яшькә кадәрге 205 меңнән ким булмаган баланы һәм яшьләрне колачларга.

3.      Яшьләрнең гражданлык активлыгын арттыру. Кимендә 20% Татарстан Республикасы яшьләре саныннан ирекле хәрәкәткә, патриотик юнәлештәге чараларга, шул исәптән җәмәгать оешмаларын һәм махсус хәрби операциядә катнашучыларны җәлеп итеп катнаштырырга.

4.      Яшь гаиләләргә ярдәм. Муниципаль берәмлекләрдә гаилә кыйммәтләрен популярлаштыруга, аларга психологик һәм консультатив ярдәм күрсәтүгә юнәлдерелгән 75 меңнән ким булмаган кешене колачлый торган чаралар оештыру.

5.      Яшьләрне хезмәттә тәрбияләүгә ярдәм итү. Татарстан Республикасы предприятиеләренә вакытлыча хезмәт белән тәэмин итү өчен 5 меңнән ким булмаган яшьләрне җәлеп итү.

6.      Яшьләрнең гражданлык үзенчәлеген формалаштыру. Һәр муниципаль берәмлектә яшьләрнең үз-үзләрен күрсәтә алуларын уңышлы мисалларын трансляцияләү максатыннан яшь белгечләр һәм актив гражданнар турында «Безнең заман геройлары» медиапроектын эшләү һәм гамәлгә ашыру

7.      Яшьләр өчен бердәм мәгълүмат киңлеге. Республика яшьләрен уздырыла торган чараларга җәлеп итү һәм аны күрсәтелә торган хезмәтләр турында киң мәгълүмат бирү өчен «Татарстан яшьләре» цифрлы сервисын булдыру.

8.      Эшләүче яшьләрнең талантларын ачу. Һөнәри компетенцияләрне үстерүгә, иҗади һәм спорт үз-үзен тормышка ашыруга юнәлдерелгән проектлар белән Татарстан Республикасының эшләүче яшьләре санының ким дигәндә 7 процентын колачларга.

9.      Балигъ булмаганнарны эш белән тәэмин итү.

10.    Милләтара татулыкны ныгыту. Яшьләрдә мәдәниятара компетентлыкны үстерүгә, 5 меңнән ким булмаган кешене колачлаган этник конфликтларны профилактикалауга юнәлдерелгән проектлар эшләү һәм гамәлгә ашыру.

11.    Психологик ярдәм күрсәтү технологияләрен камилләштерү. 100 меңнән ким булмаган кешене яшьләр өчен квалификацияле психологик ярдәм белән тәэмин итү, шул исәптән цифрлы һәм мәгълүмати ресурслар кертү аша.

12.    Җәмгыятькә интеграция проблемалары кичерүче яшьләргә ярдәм итү. Муниципаль берәмлекләрдә авыр тормыш хәлендә калган яшь гражданнарны, ОВЗ белән авыручы яшьләрне һәм инвалидларны 10 меңнән ким булмаган күләмдә җәлеп итү буенча проектларны гамәлгә ашыру.

13.    Яшьләр инфраструктурасын үстерү. Яшьләрне яшьләр сәясәте өлкәсендә хезмәтләр белән тәэмин итү максатыннан ким дигәндә 15 объект төзү һәм модернизацияләү.

14.    Яшь гаиләләрне торак белән тәэмин итү. Субсидияләр, ташламалы ипотека, процентсыз рассрочка форматында дәүләт яшьләр торак программалары кысаларында ким дигәндә 1000 яшь гаилә һәм яшь белгечләрнең торак шартларын яхшырту.

15.    Яшьләр эшкуарлыгын үстерү. Яшьләр эшкуарлыгын үстерү өлкәсендәге инициативаларга һәм проектларга ярдәм итү.

16.    Үз вариант

Исегезгә төшерәбез, дәүләт хакимияте башкарма органнарының максатларын һәм бурычларын халык алдында формалаштыру һәм аларның үтәлешенә җәмәгать контроле проекты Татарстанда 2018 елдан бирле гамәлгә ашырыла. Ел саен Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы билгеләгән экспертлар төркемнәре киләсе елга алты Министрлыкның Иҗтимагый максатлары һәм бурычлары буенча тәкъдимнәр төзи. Аннары алар 30 көнлек онлайн тавыш бирүгә чыгарыла.

Проектның барлык этаплары һәм үткән елларның иҗтимагый максатларын һәм бурычларын үтәү нәтиҗәләре турында мәгълүмат белән сайтта танышырга мөмкин.