«Созвездие - Йолдызлык» хәрәкәте фестивальнең иң иҗади гаиләләре турында сөйләде

2024 елның 8 июле, дүшәмбе

Гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көне уңаеннан «Созвездие - Йолдызлык» хәрәкәте үз гомерләрен иҗатка багышлаган һәм аны фестиваль белән бәйләгән гаиләләр турында сөйләде. Гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көне 8 июльдә Гаилә елы кысаларында билгеләп үтелә һәм «Демография» милли проекты бурычларына җавап бирә.

«Фестиваль буыннар дәвамчанлыгының яхшы үрнәге булып тора. Хәрәкәт - «Россия гаиләсе» илкүләм премиясе лауреаты, - дип билгеләп үтте Россия Хөкүмәте премиясе лауреаты Дмитрий Туманов.

Лилия һәм Айрат Баһаветдиновлар 1995 елда ук «Шәһәрдән юл» заманча бию театры оештырганнар. Инде берничә тапкыр фестивальнең гран-при иясе булдылар.

«Без Айрат белән мәдәният институтында таныштык, бергә биедек, аннары спектакльләр куя башладык. Иҗат берлеге ике сөюче йөрәк берлегенә әверелде һәм безнең туйда бөтен курс белән бергә булдык», - дип сөйләде ТР атказанган мәдәният хезмәткәре, «Шәһәрдән юл» бию театры студиясе җитәкчесе Лилия Баһаветдинова.

Ике елдан соң аларның кызы Асель туа, ул укучыдан алып «Шәһәрдән юл» бию театры студиясендә кече группалар укытучысына кадәр юл үтә. Бүгенге көндә Казанның яшь рок-төркеме белән композицияләр төзи һәм эшли. Бүген хореография коллективы белән бергә ТР Яшьләр эшләре министрлыгы каршындагы «Созвездие-Йолдызлык» арт-резиденциясе гаиләсенә кушылды.

ТР атказанган хезмәткәрләре Айрат һәм Эльза Кәлимуллиннар студент чакта танышканнар, 1997 елда өйләнешергә карар кылганнар. Пар билгеләп үткәнчә, нәкъ менә сәнгать, тәвәккәллек, вакыт агымында була белү, хореографиягә чиксез мәхәббәт, эш белән гаилә арасында баланс табарга омтылу һәм үз эшләренә тулысынча бирелү аларга «Зөбәрҗәт шәһәре» эстрада бию студиясе җитәкчеләре буларак, шулай ук ике искиткеч бала-Лия белән Тимурның әнисе һәм әтисе буларак чынга ашарга ярдәм итә.

Кече Кәлимуллиннар өчен әти – әниләр-алар иҗат өлкәсендә үскән Илһам. Хәзер Лия ГИТИСның дипломлы белгече, ул горурлык белән югары уку йортын кызыл диплом белән тәмамлаган. Ул «Современник» театры актрисасы. Ул ире белән иҗади берлектә сәхнәгә кую эшчәнлеге белән шөгыльләнә, үзенең талантын Россия төбәкләренең иҗади яшьләре һәм профессиональ бергәлекләре белән уртаклаша. Тимур үзенең олы юлын башлап кына бара, «Изумрудный город» эстрада биюе студиясе солисты буларак кына түгел, ә вокалист буларак та зур сәхнәләрдә чыгыш ясый.

Сергей һәм Юлия Арцыбашевлар инде 13 ел бергә. Алар Казан мәдәният институтының студент елларында, икесе дә хореография бүлегендә укыганда танышалар. Улы Артемны һәм кызы Викторияне тәрбиялиләр.

«Безнең иҗади гаилә-2013 елда Буа шәһәрендә оештырылган «Микс» хореография коллективы. Хәзерге вакытта бу алты состав, 3 яшьтән 15 яшькә кадәрге 140 бала. Концерт һәм конкурс эшчәнлеге безнең коллективның мөһим элементы һәм аерылгысыз өлеше булып тора. «Созвездие – Йолдызлык» балалар һәм җитәкчеләр өчен иң яраткан һәм күптән көтелгән фестиваль булып кала. Менә инде 20 ел дәвамында без анда катнашабыз, үсәбез. Конкурста катнашучылардан коллектив җитәкчеләренә кадәр юл үттек, хәзер кызыбыз да сәхнәдә хореография номинациясендә чыгыш ясый», - дип билгеләп үтте гаилә башлыгы Сергей.

Юлия Арцыбашеваны Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов югары бүләк белән бүләкләде, ул «Татарстан Республикасының атказанган мәдәният хезмәткәре» исемен алды.

Насифуллиннар гаиләсен хореографлар династиясе дип атарга була. Нәкыя һәм Равил Насыйфуллиннар өч бала әти-әниләре. Нәкыя Насыйфуллина – Татарстанның атказанган мәдәният хезмәткәре, өлкән улы Илдар, бик яхшы вокал сәләтләренә ия, шигырьләр яза, сценарийлар әзерләүдә ярдәм итә, «Аммоний» химия заводы каршында оештырылган бию ансамблендә катнаша. Кызы Ләйсән С. Гассар исемендәге мәдәният сарае директоры вазифасын башкара, балетмейстер-куючы булып тора. Кече уллары Ленар Казан химия-технология институтын тәмамлаган, параллель рәвештә «Сәйдәш» бию ансамблендә дә бии. Хореографлар династиясен Нәкыя Шамильевнаның яраткан бисеннән һәм ата-аналарыннан биюгә мәхәббәтне үзләштергән һәм хореография мәктәпләрендә сәнгать нигезләрен тырышып үзләштергән алты оныгы да тулыландыра. Нәкыя Насыйфуллина үзенең иҗади ниятләрен И.И. С.Гассар исемендәге мәдәният сараенда тормышка ашыра - балетмейстер булып эшли. Үзенең популяр «Веселуха» бию ансамбле базасында «Шаян» балалар хореография ансамблен оештырды. Үзенең төп миссиясен ул үсеп килүче буынны сәнгать дөньясына тарту, сәнгать һәм сәхнә осталыгын үстерү, бию рухын пластика һәм музыка аша чагылдыру дип саный.

Исегезгә төшерәбез, «Созвездие - Йолдызлык» фестивале ЮНЕСКО эшләре буенча Россия Федерациясе комиссиясе эгидасы астында Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов һәм Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы ярдәме белән уза. «Созвездие-Йолдызлык» - илебезнең иң эре эстрада фестивале һәм аның мәдәниятенең күптөрлелеген күрсәтүгә, шулай ук анда катнашучыларның үзара иҗади баюына хезмәт итә.