Татарстан делегациясе «Таврида.АРТ» 2024 Бөтенроссия фестиваленә барды

2024 елның 23 июле, сишәмбе

Татарстан делегациясе Росмолодежь проекты - «Таврида.АРТ» 2024 Бөтенроссия яшь күпмилләтле сәнгать фестиваленә барды. Катнашучылар саны 65 кеше-республиканың яшь һәм иҗат профессионаллары.

Фестивальгә китәргә бер көн кала «Московский» мәдәни үзәгендә очрашу уздырылды, аның кысаларында сәфәрнең оештыру мәсьәләләре турында фикер алыштылар. Чарада ТР Яшьләр эшләре министры урынбасары Айгөл Сабирова катнашты:

«Безнең өчен Татарстан яшьләренең мондый форумнарда булуы һәм республикабызны лаеклы тәкъдим итүе мөһим. Сезнең барлык проектларыгыз һәм инициативаларыгыз сизелер һәм һәркем үз идеясен тормышка ашыруга грант алыр дип ышанабыз».

Алда катнашучыларны төрле тренинглар һәм мастер-класслар белән бай программа көтә. Фестиваль кысаларында бөтен ил яшьләре «Арт.Молодость» ярминкәсенең бер өлеше булачак, ул эшләрендә милли мотивлар һәм инновацион технологияләр Берләшкән осталарны берләштерәчәк. Моннан тыш, Татарстан делегациясенең 10нан артык вәкиле үз проектларын Росмолодеж грант конкурсында тәкъдим итәчәк һәм 1 миллион сумга дәгъва итә алачак.

Казан шәһәреннән «Таврида АРТ» 2024 катнашучысы Айназ киләчәк сәфәр турында үзенең хис-кичерешләре белән уртаклашты:

«Бу фестивальгә мин беренче тапкыр барам, бу үз soft-скилларыңны күрсәтү һәм Россиянең башка төбәкләреннән иҗади яшьләр белән танышу өчен бик яхшы мөмкинлек, дип саныйм. Баш белән иҗади атмосферага чумасым һәм шундый масштаблы вакыйганың бер өлеше буласым килә».

Өч көн дәвамында фестиваль кунаклары һәм тамашачылары популяр хедлайнерларның чыгышларыннан ләззәтләнәчәкләр һәм милли колорит, музыкаль композицияләр, әкиятләр, театр куелышлары һәм киноның мавыктыргыч дөньясына чумачаклар.