Казанда БРИКСта катнашучы илләрнең мөселман яшьләре форумы узды

2024 елның 26 июле, җомга

25 июльдә Татарстан Республикасы Милли китапханәсендә БРИКСта катнашучы илләрнең мөселман яшьләре форумы узды.

Форум кысаларында катнашучылар рухи-әхлакый кыйммәтләрне популярлаштыруга юнәлдерелгән уртак проектларны гамәлгә ашыру турында фикер алыштылар. Яшь буында үз илләренең киләчәгенә карата җаваплы мөнәсәбәт формалаштыруга, лидерлык сыйфатларын үстерүгә һәм бүгенге күпполяр дөньяда үзара танылуга һәм хөрмәткә нигезләнгән тыгыз багланышлар һәм багланышлар булдыруга аерым игътибар бирелде.

Форумның мәртәбәле кунаклары сыйфатында чарада ТР Яшьләр эшләре министры урынбасары Айгөл Сабирова, УТМ Рәисенең беренче урынбасары, РФ мөселманнары Диния нәзарәте рәисе урынбасары мөфти Рушан Аббясов, И. Мөхәммәд бине Заида доктор Хәлифә Мөбарәк әз-Заһири, ТМЭ рәисе урынбасары, РФ мөселманнары Диния нәзарәтенең халыкара эшләр департаменты җитәкчесе Илдар Галиев, РФ мөселманнары Диния нәзарәтенең мәдәният департаменты җитәкчесе Ренат Абянов, Иран, Мисыр, Эфиопия, Көньяк Африка республикасы, Бразилия, Һиндстан һәм Кытай яшьләр берләшмәләре вәкилләре.

Чараны РФ мөселманнары Диния нәзарәте һәм Россия Мөфтиләр шурасы, и. Мөхәммәд бине Зәид( Берләшкән Гарәп Әмирлекләре), Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы, «Сәләт» (Талант) Татарстан төбәк яшьләр фонды, «Яшьләр дипломатиясе һәм креатив Коммуникацияләр Академиясе» коммерцияле булмаган автоном оешмасы оештыра.