Татарстан рәисе Казанның Киров районындагы «Вертолет» яшьләр үзәген карады

2024 елның 30 августы, җомга

Татарстан рәисе Рөстәм Миңнеханов Казанның Киров районындагы «Вертолет» яшьләр үзәгендә булды. Аны Яшьләр эшләре буенча Федераль агентлык (Росмолодежь) җитәкчесе урынбасары Дамир Фәттахов, Казан мэры Илсур Метшин, яшьләр эшләре министры урынбасарлары Денис Лулаков һәм Айгөл Сабирова һәм башкалар озата йөрде.

Объект 2019 елда «Казан вертолет заводы» АҖнән «Яшүсмер» МБУга тапшырылган.

«Үзәкне ремонтлауга Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән 519,76 млн сум акча бүлеп бирелде. 3247 кв.м мәйдан, шул исәптән зур һәм кече спорт заллары, концерт залы, хореография белән шөгыльләнү залы, тренажер залы, кибер-зал, күпфункцияле холллар һәм башка бүлмәләр ремонтланган. ТР Яшьләр министрлыгының «Мәгариф» милли проекты кысаларында гамәлгә ашырыла торган Россия Федерациясе яшьләр сәясәтен комплекслы үстерү программаларының «Яшьләр өчен төбәк» бөтенроссия конкурсында җиңүе нәтиҗәсендә 2023 елда үзәкнең матди-техник базасын җиһазландыруга 42,14 млн сум акча бүлеп бирелде», - дип билгеләп үтте ТР Яшьләр эшләре министры урынбасары Денис Лулаков.

Рөстәм Миңнехановка яшьләр үзәгендә концерт-иҗат берләшмәләре (рок-клуб, джаз-клуб, вокаль студия), бию төркемнәре (заманча һәм милли хореография, сальса, бачата, зумба һ.б.), яшьләр театры, кибер киңлек (ит-коворкинг, киберспорт, график дизайн, программалаштыру, 3D-модельләштерү), яшьләр оешмалары эше оештырылачагы турында сөйләделәр. патриотик берләшмәләр (эзләнү төркемнәре һәм волонтерлык хәрәкәтләре). Моннан тыш, үзәккә килүчеләр өчен видео - һәм тавыш яздыру студияләре, спорт секцияләре, арт-студия бар. Үзәк эшенең аерым юнәлеше-районның яшь гаиләләре белән хезмәттәшлек итү һәм «Яшь әниләр клубы»н ачу.

Бүген биредә төрле чаралар узды: «Казан вертолет заводы» АҖ, татар блогерлары һәм эстрада җырчылары командалары арасында волейбол турниры; «Palascom» иҗат студиясе резидентларыннан «әсез club» импровизация спектакле; «Мой Татарстан» квиз-уены; «Синең чират» республика форумы, анда якындагы районнардан – Лаеш, Питрәч, Кукмара, Саба һәм Балык Бистәсе. Форум кысаларында күргәзмәләр, мастер-класслар, арт-тренинглар, образовцияләр, белем бирү программалары һәм хакатоннар узды.

«Яшьләр үзәгенең максаты-буш урын булдыру аша яшьләр белән эшләүне оештыру, балалар, яшүсмерләр һәм яшьләр өчен мәдәни - массакүләм һәм спорт чаралары уздыру, иҗади һәм спорт юнәлешләрен үстерү, шулай ук яшьләрнең мәнфәгатьләрен һәм ихтыяҗларын исәпкә алып эшләү», - дип  билгеләп үтте Казан шәһәре Башкарма комитетының балалар һәм яшьләр эшләре комитеты рәисе Алия Заһидуллина.

Үзәк яшьләр һәм ирекле берләшмәләр үсеше өчен база, шулай ук яшьләр инициативаларына ярдәм итү үзәге булачак. Шулай ук «Яшь әниләр клубы» ачу һәм спорт һәм мәдәни чаралар уздыру ланируется.

«Вертолет» яшьләр үзәге ай саен 2000нән артык кешене колачлый торган вакыйгалар мәйданчыгына һәм берләшмәләргә даими нигездә йөрүче яшьләрне җәлеп итү ноктасына әвереләчәк, анда аена 1000нән артык кеше булачак.