Yokai matsuri гаилә аниме-фестиваленең тулы программасы билгеле булды

2024 елның 26 сентябре, пәнҗешәмбе

29 сентябрь Химиклар мәдәният йортында Yokai matsuri * гаилә аниме-фестивале узачак. Фестивальдә косплей-дефиле узачак, шулай ук катнашучылар традицион һәм заманча япон мәдәнияте белән лекцияләр, мастер-класслар һәм башка форматлар аша танышачак. Фестиваль тамашачылары өчен алдан сайтта теркәлү буенча керү ирекле.

Фестиваль кунакларын һәм катнашучыларын 1 катта өч мастер-класстан торган серия көтәчәк, ул мавыктыргыч япон мәдәниятен тагын да тирәнрәк аңларга мөмкинлек бирәчәк:

11: 00-14: 00, Суми-э стилендә рәсем ясау буенча мастер-класс;

14: 00-17: 00, «Исемеңне японча яз»каллиграфия буенча мастер-класс;

17:00-20: 00, аниме стилендә открытка ясау буенча мастер-класс.

Барлык мастер-классларга теркәлү буенча керү ирекле.

Шулай ук 10:00 сәгатьтән Химиклар мәдәният йортының 2 катында үз товарларын кием-салым, өстәл уеннары һәм япон тәм-томнары кибетләре тәкъдим итәчәк ярминкә эшләячәк. Комикслар, шәмнәр, значоклар, бизәнү әйберләре, статуэткалар, открыткалар, савыт-саба һәм башкаларны булдыручылардан продукция сатып алырга мөмкин булачак.

Фестивальнең төп вакыйгасы косплей-дефиле белән конкурс шоу-программасы булачак, ул өч блокка бүленәчәк. Беренчесе 12:30 дан 14:00 гә кадәр дәвам итәчәк, икенчесе — 15:00 дән 17:00 гә кадәр һәм өченчесе — 18:00 дән 19:00 гә кадәр. Программага җыр, Кече театр формалары һәм костюмнар конкурслары кертеләчәк.

Аниме-фестиваль кысаларында манга, аниме һәм япон сәнгате өлкәсендә экспертларның махсус белем бирү программасы булачак. Ул Химиклар мәдәният йортының кинозалында узачак:

11:00 – 14: 00, Revive studio аниме-фильмнарын яңгырату буенча лекция һәм мастер-класс

Студия командасы аниме яңгырату процессы турында сөйләячәк, шулай ук лекциядә катнашучыларга үзләрен дубляж актеры ролендә сынап карарга мөмкинлек бирәчәк.

14:00-15:00, «Япониядә аниме җитештерү», ре Хатори, культуролог, япон мәдәнияте укытучысы

Мини-лекция Япониядә аниме фильмнары җитештерүгә багышлана: идеядән алып тормышка ашыруга кадәр.

15:00-16:00, «Минем нәрсә белән шөгыльләнүемне ата-аналарга ничек җиткерергә» дискуссиясе, психологлар Гөлнур Халикова һәм Земфира Вәлиева

Ачык диалогта спикерлар һәм тыңлаучылар ата-аналарның балаларының төрле мавыгуларына мөнәсәбәте турында фикер алышачак, шулай ук бер-берсе белән файдалы киңәшләр һәм лайфхаклар белән уртаклашачак.

Фестивальдә үзеңә Япон мифологиясе турында китап сайларга мөмкин булачак. Теләге булган һәркем «Смена» заманча мәдәният үзәгеннән үзенә ошаган басманы сатып ала алачак. Корнер көне буе 10:00 дән 20:00гә кадәр эшләячәк. Китап кибете командасы Япония мәдәниятенә багышланган китапларның тематик җыентыгын тәкъдим итәчәк.

Фестиваль кунаклары татар теленә тәрҗемә ителгән «Домик Чи» мангасының бушлай нөсхәсен ала алачак. Ул беренче хәрәкәт комикслары лабораториясендә катнашучылар тарафыннан булдырылган. Тираж чикләнгән.

Фестивальдә катнашучылар һәм кунаклар «Хот Пот»та Корея кухнясының барлык ризыкларына 10% ташлама ала алачак. Акция бары тик 29 сентябрьдә генә гамәлдә. Катнашу өчен махсус беләзек күрсәтергә кирәк, аны Химиклар мәдәният йортында барлык конкурсантларга тапшырачаклар, яки фестивальдән фотография күрсәтергә кирәк.

Һәр мәйданчыкның эш башлау вакытын күрсәткән тагын да җентекле программа фестиваль каналында басылып чыкты.

Аниме-фестиваль Татарстанда беренчеләрдән булып «Аниме Лаборатория» япон мәдәнияте клубы белән берлектә интернter интернет-журналы һәм «Сестрица» суы ярдәмендә үткәрелә.

*Yokai matsuri япончадан «Рухлар йөреше» дип тәрҗемә ителә.

Искәртәбез, Татарстанда беренче тапкыр Yokai matsuri гаилә аниме-фестивале узган ел уздырылган иде. Конкурс программасына 1000нән артык гариза бирелгән. Фестивальдә Казанның 8200 кешесе һәм кунаклары катнашты.