Татарстан Республикасыннан Арсений Михеев уеннарны тизлек белән эшләү буенча ярышларда җиңүчеләр рәтенә керде

2023 елның 11 октябре, чәршәмбе

Мәскәүдә ВДНХда Игропром видеоуеннар эшләүчеләрнең Бөтенроссия фестивалендә «Россия - мөмкинлекләр иле» Президент платформасының уеннарны тиз эшләү буенча 72 сәгатьлек ярышларга нәтиҗә ясадылар. «Темага иң яхшы туры килү» номинациясенә CoinFlippers командасы лаек булды. Чаллыдан МИРЭА РТУНЫҢ 2 курс студенты Арсений Михеев анда төп эшләүче булып тора.

«Геймджем-үз көчен һәм осталыгын сынап карауның нәтиҗәле ысулы, миниатюрада геймдевны бәяләү мөмкинлеге. Каты дедлайн шартларында 72 сәгать дәвамлы фикер алышулар һәм нәтиҗәле бәхәсләр вакытында Россиянең 41 төбәгеннән, шулай ук Белоруссия һәм Үзбәкстаннан 100 команда «Цифрлы эз» темасына 69 проект төзегән. Аны мәгълүмати куркынычсызлык, ә иң мөһиме аны тәэмин итү өчен кораллар бүген һәр кулланучыга ачык булырга тиешлеген аңлап безнең партнерлар - «КиберМосква» проекты  тәкъдим итте. Иҗат ителгән уен продуктлары цифрлы шәхес белән эш итү культурасын тәрбияләргә тиеш. Минемчә, күп идеяләр белем бирү программасының бер өлеше булырга лаек», - дип ассызыклады «Россия – мөмкинлекләр иле» Президент платформасының «Уенны башла» проекты җитәкчесе Мәрьям Карпова.

Финалга Мәскәү, Мәскәү, Иваново, Владимир, Ростов, Тверь һәм Түбән Новгород өлкәләреннән, Краснодар краеннан, Татарстан Республикасыннан, шулай ук Белоруссиядән алты команда чыкты. Аларның өчесе 7 октябрьдә «Игропроме» да узган йомгаклау презентациясе нәтиҗәләре буенча эксперт танылуына һәм җиңүгә лаек була.

«КиберМосква» проектының «Цифрлы үсеш» бүлеге җитәкчесе Роберт Симоньян билгеләп үткәнчә, геймджем катнашучылары берьюлы ике бурычны үтәгәннәр: «Цифрлы эз» темасын ачу һәм үз осталыкларын күрсәтү. Кибер куркынычсызлыкны уен процессы өчен фон итеп кулланган командалар, яхшы гамәлгә ашыруга карамастан, финалга үтә алмаганнар. Шул ук вакытта кайбер егетләр ноктага килеп җитеп, мөһим идеяне файдалы уен продукты формасына әйләндерә алдылар.

Нәтиҗәдә, «Темага иң яхшы туры килү» номинациясендә CoinFlippers командасы һәм аларның «Угроза» проекты җиңүче булды. Уенчы кибер куркынычсызлык хезмәте хезмәткәре булып тора, аңа компьютерлардан мәгълүматның чыгуының барлык сәбәпләрен бетерү кирәк.

«Минем уйлавымча, безнең уңышның сере үзсүзлелектә. Авырлыклар чыннан да күп булып чыкты, эш катлаулы булып чыкты, әмма без командада барысын да хәл итә алдык һәм безнең проектның релизына җиттек. Берничә ел элек безнең һәрберебез үзебез өчен карар кабул итте: Без уеннар эшләячәкбез. Әгәр омтылыш һәм тырышлык бар икән, нәтиҗә үзен көттермәячәк», — дип саный Арсений Михеев.

«Россия – мөмкинлекләр иле» Президент платформасының «Уенны башла» проектының икенче геймджы ноябрьдә Томскида узачак. Ул бөтен Себернең яшь дизайнерларын һәм уен дизайнерларын берләштерәчәк.

Искәртеп узабыз, «Россия – мөмкинлекләр иле» автоном коммерцияле булмаган оешмасы РФ Президенты Владимир Путин инициативасы белән 2018 елның 22 маенда төзелгән. Платформаның миссиясе - Россиянең киләчәген булдыру, һәркем өчен тигез мөмкинлекләр ачу. Платформа һәр кешегә, кайда яшәвенә, нинди һөнәр сайлаганына һәм нинди гаиләдә үскәненә карамастан, үз үсеше өчен мөмкинлекләр алырга ярдәм итә. Бу төрле яшьтәге талантлы һәм битараф булмаган кешеләр белән аралашу, мәктәп укучылары, студентлар, профильле белгечләр, эшмәкәрләр, идарәчеләр һәм волонтерлар арасында тәҗрибә уртаклашу өчен ачык мәйданчык.