Татарстан Студентлар отрядлары 3000нән артык кешене эш белгечлеге буенча укытты

2024 елның 28 июне, җомга

Агымдагы елның апреленнән июньгә кадәр Татарстан Республикасында эшче белгечлекләр буенча Россия студентлар отрядларында катнашучыларны һөнәри укытуның язгы этабы узды. 60 һөнәр буенча өстәмә белгечлекне 2500дән артык студент алган. Тагын 600 кеше Республика студентлар отрядлары үзәгенең Белем бирү лицензиясе ярдәмендә «әйдаман» һәм «Проводник пассажирского вагона» белгечлекләре буенча белем ала. Көзгә тагын ике мең ярым яшь кешене әзерләргә ниятлиләр.

Быел балалар арасында иң популяр һөнәрләр арасында электромонтерлар, электромонтажчылар, эретеп ябыштыручылар, слесарьлар, программа белән тәэмин ителгән станок операторлары, тракторчы-машинистлар, авыл хуҗалыгы машиналарын һәм тракторларын көйләүчеләр, официантлар, аш-су осталары, бетончылар, арматурчылар, официантлар һәм әйдаманнар бар.

Татарстанда Студентлар отрядлары вәкилләре 14 юнәлеш буенча эшлиләр, аларның төпләре-төзелеш, педагогик, авыл хуҗалыгы, сервис, җитештерү, медицина, Путин, яшүсмерләр хезмәт отрядлары һәм пассажир вагонын йөртүчеләр юнәлеше. Ел саен хәрәкәт 11000 яшьтән артык кешенең беренче хезмәт тәҗрибәсен бирә. Җәй көне генә түгел, ә җитештерү практикасы чорында да эшкә урнашуга игътибар бирелә. Бүгенге көндә 7647 кеше вакытлыча эш белән тәэмин ителгән, шуларның 2515е – оборона-сәнәгать комплексы предприятиеләрендә. ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков билгеләп үткәнчә, хезмәт семестрына әзерлекнең иң мөһим этабы - балаларның һөнәри белем алулары», - дип билгеләп үтте.

«Студентлар отряды-җәйге эш урыны гына түгел, ул үзен төрле һөнәрләрдә сынап карау, беренче эш тәҗрибәсен алу һәм зур команданың бер өлеше булу мөмкинлеге. Ләкин отрядта эшләү нәтиҗәле булсын һәм максималь файда китерсен өчен, профессиональ әзерлек турында алдан кайгыртырга кирәк. Безгә мөһим, кеше предприятиегә гади студент кына түгел, ә яшь белгеч булып килә, аны чыгарылыштан соң предприятиедә көтәчәкләр. Берничә ел инде без студентларның һәм эш бирүчеләрнең соравын анализлыйбыз, балаларны төп профильгә якын булган иң кирәкле белгечлекләр буенча әзерләү. Ел саен уку йортлары пулын киңәйтәбез, хәтта районнардагы кечкенә көллиятләрдә да һәр яшь кешегә «йогынты ясар» өчен», - дип билгеләп үтте ТР Яшьләр министрлыгының студентлар хезмәт отрядлары республика үзәге директоры Василий Ислаев.

Татарстан программаны гамәлгә ашыру буенча лидер төбәкләрнең берсе булып тора-2021 елдан башлап төбәктә 6913 кеше белем алды. Бу язда яшьләр Казанның, Чаллы, Әгерҗе, Әлмәт, Апас, Арча, Әтнә, Баулы, Бөгелмә, Буа, Алабуга, Зәй, Яшел Үзән, Лаеш, Лениногорск, Минзәлә, Түбән Кама, Тәтеш һәм Чистайның 40 уку йортында белем ала.

«Бу минем беренче хезмәт җәйем һәм шунда ук отряд җитәкчесе вазифасында. Мин аңлыйм, бу минем балаларга үрнәк булырга тиеш, һәм, әлбәттә, эш бирүчегә хезмәт отрядларында гади студентлар түгел, ә чын яшь профессионаллар булуын күрсәтергә тиеш. Бу язда мин аш - су остасы булырга өйрәндем һәм алган белемнәремне практикада куллану мөмкинлеген түземсезлек белән көтәм», - дип уртаклаша Казан аграр университетының «Эдельвейс» студентлар сервис отряды командиры Евгения Рахманова.

Быел Татарстанда Бөтенроссия, төбәк-ара һәм республика дәрәҗәсендәге 10 хезмәт проекты эшләнәчәк. Эшкә Россия Федерациясенең 30 субъектыннан, илнең яңа төбәкләреннән, Белоруссиядән һәм Кыргызстаннан 4200дән артык яшь кеше киләчәк. Ә Татарстан егетләре Россиянең әйдәп баручы компанияләре объектларына Кара диңгез ярыннан Камчатка краена кадәр һәм Төркия, Мисыр, Бангладеш һәм Белоруссиядәге халыкара объектларга барачак.