«Созвездие-Йолдызлык» лауреатлары һәм җиңүчеләре Россия Дәүләт Думасында Гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көненә багышланган концертта чыгыш ясадылар

2024 елның 4 июле, пәнҗешәмбе

«Созвездие - Йолдызлык» хәрәкәтенең иҗат төркеме, Дәүләт Думасының гаиләне яклау, ата, ана һәм бала мәсьәләләре комитеты әгъзасы Татьяна Лионова чакыруы буенча, Россия Федерациясе Дәүләт Думасында төрле төбәкләрдән килгән гаиләләр белән очрашуда чыгыш ясады. Чара 8 июльдә Гаилә елы кысаларында билгеләп үтелә торган Гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көненә багышланган һәм «Демография» милли проекты бурычларына җавап бирә.

Мондый очрашу гадәттәгечә Дәүләт Думасында бәйрәм алдыннан уза. Чараның максаты-гаилә тәрбиясе һәм буыннар дәвамчанлыгының иң яхшы практикаларын трансляцияләүче актив тормыш позициясе булган гаиләләр белән очрашу.

«Созвездие - Йолдызлык» фестиваленең генераль продюсеры Дмитрий Туманов сүзләренчә, бу чарада катнашу хәрәкәт өчен символик булып тора. Чөнки фестивальнең күпьеллык эше кысаларында яңа гаиләләр туа, һәм хәрәкәтне тәмамлаучылар үз балаларын мәйданга китерә – фестиваль буыннар дәвамчанлыгының яхшы үрнәге булып тора. Хәрәкәт - «Россия гаиләсе» милли премиясенең иҗтимагый танылу премиясе лауреаты.

«Созвездие-Йолдызлык» - илебезнең иң эре эстрада фестивале һәм аның мәдәниятенең күптөрлелеген күрсәтүгә, шулай ук анда катнашучыларның үзара иҗади баюына хезмәт итә. Фестивальдә катнашучыларны федераль масштабтагы мондый чараларга чакыру хәрәкәтнең тиешле юнәлештә үсүен һәм үсеп килүче буынны тәрбияләүгә сизелерлек өлеш кертүен тагын бер кат исбатлый», - дип билгеләде ул.

Шулай ук «Созвездие - Йолдызлык» та катнашучылар Дәүләт Думасының гаиләне яклау, ата, ана һәм балачак мәсьәләләре комитеты әгъзасы Татьяна Лионова белән очрашуны алып бардылар.

Гаиләләр үзләре турында сөйләү мөмкинлеге алдылар һәм туганнарына багышланган ролик күрсәттеләр, очрашу Гаилә Гимны белән тәмамланды.

Исегезгә төшерәбез, «Созвездие - Йолдызлык» фестивале ЮНЕСКО эшләре буенча Россия Федерациясе комиссиясе эгидасы астында Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов һәм Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы ярдәмендә уза. Проект Татарстанга, Россия Федерациясенең күпмилләтле халкының мәдәни кодын саклап калу һәм чисталык өчен көрәш фронты буларак, үз яшьләрен федераль телеканалларның заманча контентының, Инглиз-Британ субкультурасының таркау йогынтысыннан уңышлы якларга мөмкинлек бирә.