Яшьләр форумында Татарстан чатыры Идел буе федераль округының 14 төбәге арасында иң яхшысы булды

2024 елның 9 июле, сишәмбе

4 июльдән 9 июльгә кадәр Түбән Новгород өлкәсендә Росмолодежь платформасының «Метеор» Идел буе федераль округының яңа округ яшьләр форумы узды. Идел буе федераль округының барлык 14 төбәге катнашындагы вакыйгалар. Форумда бөтен илдән 1200 кеше делегат булды. Татарстанны 72 делегат тәкъдим итте, яшьләр командасы форумга ТР Яшьләр министрлыгы ярдәмендә оештырылды. Форум яшьләрнең үз-үзен тормышка ашыруына юнәлдерелгән һәм «Мәгариф» милли проекты максатларына туры килә.

Идел буе федераль округының барлык төбәкләрендә делегацияләр чатырларын күрсәттеләр. Аның тышкы һәм эчке пространствосы төбәкнең мәдәни һәм милли тәңгәллеген исәпкә алып рәсмиләштерелгән. Татарстан Республикасы чатырында төбәкнең милли ашлары һәм мәдәни үзенчәлекләре белән танышырга, брендларга ярдәм итәргә һәм заманча башкаручыларны тыңларга мөмкин иде. Чатыр шунда ук диярлек кунакчыллык һәм өй уңайлылыгы урынына әверелде, анда Идел буе федераль округының барлык төбәкләреннән катнашучылар өйләренә кайткан кебек кайттылар. Форум нәтиҗәләре буенча Татарстан чатырын иң яхшысы дип таныдылар.

Форумны ябуда ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков та катнашты. «Республика делегациясе һәрвакыт көчле, динамикалы, аларны ерактан ук күреп була. Бу форум искәрмә түгел. Без чатырыбызны күрсәттек, катнашучыларны мәдәниятебез белән таныштырдык һәм чатырлар конкурсында иң яхшысы булдык. Башкортстан коллегалары белән бергә милли бәйрәм-Сабантуй уздырдык, грант конкурсы кысаларында республикага 800 мең сумга якын акча җәлеп иттек. Шулай ук катнашучыларның 10нан артык шәхси җиңүе бар. Форумга әзерлек фестивальгә кадәр үк башланды, делегацияне оештыруда һәм әзерләүдә партнер булып Безнең яшьләр оешмасы-иҗади яшьләр академиясе чыгыш ясады, катнашучылар үзләрен һәм Татарстанны лаеклы дәрәҗәдә күрсәтә алдылар», - дип билгеләде Ринат Садыйков.

Форум мәйданчыгында министр төбәк делегациясе белән очрашты. Очрашу сорау-җавап форматында узды, анда яшьләр өчен булган мөмкинлекләр, яңа проектлар турында фикер алыштылар.

Грант конкурсы йомгаклары буенча Василиса Красикова Өйрәнелмәгән дәресләр илендә «Квест-бокс» проектына 135 мең сум откан, Саимә Шаһиәхмәтова «#Играйснами» проектына 160 мең сум алган, Гүзәл Бахитова һәм Виктория Волкова «дамба — нить поколений» проектына 290 мең сум алган. Шулай ук Гүзәл Бәхитова форумның иң актив 3 катнашучысы исемлегенә керде. «Волга 24» телеканалы һәм Идел буе федераль округының «PRIFO» яшьләр һәм иҗтимагый проектлары телеграм-каналыннан конкурста Веста хобер 200 мең сум откан.

«Мин форумда берничә сәбәп аркасында катнашырга булдым. Беренчедән, минем иң яхшы делегациянең бер өлеше буласым һәм команда белән бергә үз республикамны лаеклы дәрәҗәдә күрсәтәсем килде. Икенчесе-грант конкурсында катнашу. Узган ел «іВолга» форумында беренче тапкыр катнашып, грант ярдәме алып, үз проектларымны һәм идеяләремне тормышка ашыру өчен менә дигән мөмкинлек булуын аңладым.  Узган ел грант ота алмадым, әмма быел мин үземне башкача хис иттем. Максат ачык иде-узган елгы гештальтны ябу һәм үз-үземә күбрәккә сәләтле булуымны исбатлау. Форум минем өчен иҗат, хезмәттәшлек һәм тәҗрибә уртаклашу атмосферасына чуму өчен менә дигән мөмкинлек булды», - дип билгеләп үтте форумда катнашучыларның берсе Питрәч районыннан Саимә Шаһиәхмәтова.

Белем бирү программасы, фестивальләр, күргәзмәләр йомгаклары буенча Татарстан Республикасы делегатлары 12 юнәлештә лаеклы нәтиҗәләр күрсәттеләр:

- 1 урын: Яшь рәссамнар конкурсы, «классик һәм традицион рәсем сәнгате» номинациясе (профессиональ булмаган рәссамнар) – Дарья Селезнева;

- 1 урын: Диджеинг фестивале-Евгений Мухамадиев;

- 1 урын: «киләчәк күнекмәләре» Квиз («һөнәри үсеш» проектыннан карьера Квизы һәм Н.И. Лобачевский исемендәге фәнни – тикшеренү университетының компетенцияләр үзәге) - Татарстан командасы;

- 1 урын: «Госстарт» программасыннан интерактив квиз-Татарстан командасы;

- 1 урын: Россия Банкының Идел-Нократ Баш идарәсеннән эшлекле уен-Татарстан командасы;

- 2 урын: «Tekken 8» дисциплинасы буенча киберспорт турниры-Игорь Калантаев;

- 2 урын: кыска метражлы фильмнар конкурсы-Кристина Курдюмова;

— 2 урын: яшь шигърият һәм проза авторлары конкурсы (номинация-проза) - Нургөл Сансызбаева;

— 2 урын: арт-объектлар конкурсы – Тимур Микулишна;

- 2 урын: «Белем» Россия җәмгыятеннән Квиз:» Россия казанышлары» - Татарстан командасы;

- 2 урын: «финанс дебюты» Квиз («Минем финанслар» Бөтенроссия конкурсының икенче этабы) - Татарстан командасы;

- 3 урын: «күңелле чабышлар» чемпионаты – Рөстәм Сәлахетдинов.

«Метеор» Форумын Яшьләр эшләре буенча Федераль агентлык (Росмолодежь), Россия Федерациясе Президентының Идел буе федераль округындагы Тулы вәкаләтле вәкиле аппараты, Түбән Новгород өлкәсенең яшьләр сәясәте министрлыгы һәм «Высота» яшьләр үзәге оештыра.