Татарстан делегациясе беренче «іВолга» хәрәкәтенең Бөтенроссия яшьләр форумында 2024

2024 елның 24 июле, чәршәмбе

Татарстан яшьләре Самара өлкәсенә 2024 елгы «іВолга» Алдынгылар хәрәкәтенең Бөтенроссия форумына юнәлде. Республиканың 45 районыннан барлыгы 599 гариза бирелгән – бер урынга 8 кеше, сайлап алуны 72 делегат уңышлы узган. Катнашучыларны 11 форум сменасына бүлделәр: «Алдынгылар юлбашчылары», «Мәгънәләр бердәмлеге» / «яшьләр флагманнары», «тәрбия осталары / балачак навигаторлары», «тәрбия осталары / алдынгылар остазлары», «Алдынгылар. Волонтерлык һәм экология», «Алдынгылар. Мәдәният һәм сәнгать», «Алдынгылар. Медиа һәм дипломатия», «Алдынгылар. Фән һәм мәгариф», «Алдынгылар. Патриотлык һәм тарихи хәтер», «Алдынгылар. Спорт һәм туризм», «Алдынгы буын / хәрәкәт тавышы», «Алдынгы буын / алга этәрү», «туганнар-яратканнар».

Форумга әзерлек кысаларында төбәк оештыру комитеты тарафыннан берничә чара уздырылды – яшьләр иҗтимагый оешмалары вәкилләре арасында мәгълүмати кампания башланды, форум делегатлары өчен белем бирү программасы, экспертлар белән мастер-класслар, шулай ук катнашучылар белән индивидуаль консультацияләр узды, алар Росмолодежь.Грантлар физик затларның грант конкурсына гаризалар тутырдылар.

Моннан тыш, «Московский» Мәдәният үзәгендә делегация катнашучыларының Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре буенча министрның беренче урынбасары Софья Галиева-Мостафина һәм «Алдынгылар хәрәкәте» Россия балалар һәм яшьләр хәрәкәтенең Татарстандагы төбәк бүлекчәсенең беренче урынбасары Алла Кондратьева белән төбәк очрашуы узды.

«Ел саен Татарстан яшьләре іВолга форумында актив катнаша. Форум үзенең форматын үзгәртте. Ышанам, программа тагын да кызыклырак һәм эчтәлекле булачак, ә безнең делегатлар үзләрен лаеклы дәрәҗәдә булдыра алачак»,-диде Софья Мостафина-Галиева.

Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы региональ хакимият органнарының һәм муниципаль берәмлекләрнең яшьләр сәясәте өлкәсе учреждениеләренең 150 хезмәткәре өчен «Яшьләр флагманнары» подсменасын оештыручы булып тора. Подсменның программасы яшьләр пространстволары концепциясе, шул исәптән «Мәгариф» милли проекты кысаларында гамәлгә ашырыла торган «Яшьләр өчен Регион» Россия регионнарында яшьләр сәясәтен комплекслы үстерү программасының Бөтенроссия конкурсы кысаларында яшьләр үзәкләре базасында алдынгылар хәрәкәте үзәкләрен булдыру турында фикер алышуны күздә тота.