Рөстәм Миңнеханов: яшьләр сәясәте-кеше капиталын үстерү өчен өстенлек

2024 елның 23 августы, җомга

Татарстан рәисе Рөстәм Миңнеханов Казан Глобаль яшьләр саммитының пленар утырышында катнашты. Ул соңгы елларда республика үткәргән спорт чаралары, инфраструктураны үстерү һәм регионда яшәп килгән яшьләр өчен мөмкинлекләр турында сөйләде.

«Яшьләр сәясәте-Татарстан һәм тулаем Россиянең Кеше капиталын үстерү өчен өстенлек. Тышкы тискәре факторларга иммунитеты булган шәхесне камилләштерү һәм гармонияле үстерү өчен нигез - бу сәламәт кыйммәтләр ориентирлары, алар балалар үсә торган тирәлек белән билгеләнә. Бу мәсьәләдә интернет һәм заманча технологияләр аерым роль уйный. Мондый чакырулар көннән-көн актуальләшә бара. Болар барысы да бездән эшнең яңа сыйфатын таләп итә. Еш кына яшьләр үзләре өчен дәүләт тарафыннан булдырылган мөмкинлекләр турында белми», - дип билгеләде Миңнеханов.

Шул уңайдан ул кунакларга республикада эшләүче яшьләр оешмалары турында сөйләде һәм Казан яшьләр саммитының күп кенә актуаль мәсьәләләргә ачыклык кертүенә ышаныч белдерде.

«Саммит барышында заманча яшьләр сәясәте өлкәсендә бик күп актуаль мәсьәләләр күтәрелде. Ышанам, сезнең дискуссияләр нәтиҗәле үтте. Безгә кадрлар әзерләүдә, үсеп килүче буынны тәрбияләүдә һәм яшьләр өчен яхшы шартлар тудыруда иң яхшы практикалар белән алмашу бик мөһим», - дип йомгаклады Татарстан рәисе.

Саммитта Рөстәм Миңнехановны ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков һәм Росмолодеж җитәкчесе урынбасары Дамир Фәттахов озата йөрде. Ул «Россия яшьләре» платформасы турында сөйләде, анда инде 4,3 миллионнан артык кеше теркәлгән, шулай ук яшьләрне дәүләт хезмәтләре сайтында чаралар һәм конкурслар белән таныштыра торган «Мөмкинлекләр навигаторы» сервисы турында сөйләде.

«Татарстан Халыкара яшьләр хезмәттәшлеге юнәлешендә трендлар бирә һәм өлкәдә актуаль сорауларны күтәрә. Быелгы саммит темасы аеруча актуаль һәм әһәмиятле. Цифрлаштыру һәм алдынгы чишелешләр эзләү мәсьәләләре Росмолодеж эшендә мөһим роль уйный. Без яшьләрне проектларга һәм программаларга җәлеп итү өчен барлык тенденцияләрне һәм цифрлы мөмкинлекләрне кулланабыз», - дип өстәде Фәттахов.

Саммитның төп темасы яшьләр сәясәтендә заманча технологияләр булды. Анда 43 илдән 100 дән артык вәкил килгән. Оештыруда Ислам хезмәттәшлеге оешмасы катнаша.

«Казан Глобаль яшьләр саммитында катнашучыларның күп булуы җәмгыять үсешендә яшьләрнең ролен чагылдыра. Нәкъ менә алар киләчәк өчен җаваплы һәм авырлыкларны җиңә белергә тиеш. Яшьләрне белем алырга, заман белән бергә атларга һәм безнең чара нәтиҗәләреннән файдаланырга өндисем килә», - дип белдерде Ислам Хезмәттәшлеге Оешмасының гуманитар, мәдәни һәм социаль мәсьәләләр буенча генераль сәркатибе урынбасары Тариг Али Бәхит.

Саммит йомгаклары буенча форум делегатларыннан Халыкара яшьләр хезмәттәшлеген алга таба үстерү һәм яшьләр белән эшләү буенча тәкъдимнәр белән декларация кабул ителде.

Саммитны Татарстан Республикасы Хөкүмәте, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы, «Ислам Хезмәттәшлеге Оешмасының Яшьләр форумы» халыкара оешмасы оештырды.