Казандагы «Универвидение» XIII милли музыкаль проектында илнең иң яхшы студент тавышын сайлаячаклар

2024 елның 20 сентябре, җомга

«Универвидение» XIII милли музыкаль проектында, Россия яшьләр берлеге, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы, Казан дәүләт энергетика университеты проектында катнашуга Росмолодежь.Грантлар ярдәме белән теркәлү башланды. Проектның финалы 2024 елның 10-16 ноябрендә Казанда узачак, анда 75 вокалист арасыннан илнең иң яхшы студентлары сайлап алыначак. Шәхси һәм коллектив гаризалар 2024 елның 14 октябренә кадәр кабул ителәчәк.

Проект Россия яшьләр берлегенең «Россия Студентлар язы» яшьләр иҗатына ярдәм итү һәм аны үстерү программасының үзәк чарасы һәм ил студентларының иң яхшы вокалистлары арасында конкурс булып тора, анда Россия Федерациясенең югары белем бирү мәгариф оешмалары һәм һөнәри белем бирү оешмаларының 18 яшьтән 35 яшькә кадәрге студентлары катнашачак.

«Универвидения» проекты форматы конкурсантларга үзләренең сәләтләрен вокаль юнәлештә күрсәтеп кенә калмыйча, жюри әгъзаларының профессиональ составы һәм илебезнең төрле төбәкләрендәге коллегалары белән эшләүдән яңа тәҗрибә дә алырга мөмкинлек бирә. Конкурс программасы 10-15 ноябрь көннәрендә уза: тыңлаулар, концертлар, экспертлар белән эшләү, белем бирү программасы һәм финал шоу.

«Әлеге проект инде 13 ел рәттән бөтен илебез буенча студентларның вокаль тавышларының төрлелеген күрсәтә: автор җырын башкарудан алып популяр башкаручыларның атаклы җырларына кадәр. Конкурс Татарстан Республикасында узачак, анда 2025 елда без «Россия Студентлар язы» XXXIII бөтенроссия фестивален, Калининградтан Владивостокка кадәр 3 500 студентны берләштерәчәк Россия яшьләр берлеге проектын каршы алачакбыз. «Универвидение» милли музыкаль проектының җиңүчесен без 2024 елның 15 ноябрендә таныйбыз, ул киләсе елда Студентлар язына юллама алачак», — дип билгеләде Россия яшьләр берлеге рәисе Павел Красноруцкий.

Конкурс музыкаль-агарту проектыннан гыйбарәт, аның нигезендә башкаручылар арасында сайлап алу этаплары принцибы буенча оештырылган иҗади ярыш кына түгел, шулай ук вокаль һәм сәхнә осталыгы дәрәҗәсен күтәрү буенча экспертларның һәр катнашучы белән комплекслы эше ята. Проектта катнашучылар танылган әсәрләрнең кавер-версияләрен яки үзләре иҗат иткән җырларны башкаралар. Проектның финалы 2024 елның 15 ноябрендә туры эфирда узачак.

Проект экспертлары Россия сәнгать һәм мәдәният эшлеклеләре, шул исәптән «Россия Студентлар язы» Бөтенроссия фестивале экспертлары вәкилләреннән төзелә.

Проектның җиңүчесенә 2025 елда «Россия Студентлар язы» XXXIII Бөтенроссия фестивалендә катнашу хокукы биреләчәк.

Проектка теркәлү 2024 елның 14 октябренә кадәр сылтама буенча узачак.

Проект турында барлык актуаль мәгълүмат Россия яшьләр берлегенең «Россия Студентлар язы» программасының рәсми төркемендә ВКонтакте социаль челтәрендә — проектның рәсми социаль челтәрендә бар.

2024 елда проектны гамәлгә куючылар һәм оештыручылар булып түбәндәгеләр тора: «Россия яшьләр берлеге» гомумроссия иҗтимагый оешмасы, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы, «Казан дәүләт энергетика университеты» федераль дәүләт автоном югары белем бирү учреждениесе һәм «Россия яшьләр берлеге» гомумроссия иҗтимагый оешмасының Татарстан республика оешмасы Яшьләр эшләре буенча Федераль агентлык (Росмолодежь. Грантлар).