«Балаларның ял итүен иң югары дәрәҗәдә оештыру-безнең мөһим өстенлекләрнең берсе»: Татарстан лагерьларында язгы сменалар башланды

2024 елның 26 марты, сишәмбе

Язгы каникулларда 280 ял оешмасында 17 меңгә якын бала ял итәчәк. Балаларның ялы шәһәр читендәге лагерьларда да, ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы линиясе буенча көндезге лагерьларда да оештырыла. Программаларның куркынычсызлыгына һәм эчтәлегенә аерым игътибар биреләчәк. Бу хакта Татарстан Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков хәбәр итте.

«Балаларның ял итүен иң югары дәрәҗәдә оештыру-традицион рәвештә безнең иң мөһим өстенлекләрнең берсе. Россиядә игълан ителгән Гаилә елы, ә Татарстанда фәнни-технологик үсеш елы лагерь чараларында чагылыш табачак. Ата-аналары мобилизацияләнгән балаларга да игътибар биреләчәк.  ТР Министрлар Кабинеты белән берлектә 829 бала ял итәчәк. Шулай ук авыр тормыш хәлендә булган 750дән артык бала өчен ял итү тәэмин ителәчәк. Без ял итү куркынычсызлыгын тәэмин итәр өчен барлык кирәкле чараларны күрәбез. Яшүсмерләр кызыклы каникулларны үз үсеше өчен файдалы итеп үткәрә алачагына ышанам», - дип билгеләп үтте министр.

Бүгенге көндә Татарстанда 21 муниципалитетта 47 лагерь эшли. Шул исәптән, республикадан читтә дә ял оештырылган. «Сәләт Ак Барс» (Кырым Республикасы) һәм «Илеть» (Марий Эл Республикасы) лагерьларында хәзерге вакытта 150дән артык бала ял итә.

Лагерьларда Бердәм гамәлләр көннәре узачак. Мәсәлән, 27 мартта Бөтендөнья театр көне билгеләп үтеләчәк. Яшүсмерләр төрле квизларда, мастер-классларда, иҗади ярышларда катнаша алачак. Шул исәптән, балалар лагерьларында һәр көн Россия һәм Татарстан Дәүләт флагларын күтәрүдән, шулай ук гимннар башкарудан башлана. Язгы смена программалары профиле дәүләт яшьләр сәясәтенең төп өстенлекле юнәлешләренә туры килә. Алар арасында гражданлык-патриотик, мәгълүмати-технологик, физкультура-спорт, лингвистик, социаль-педагогик юнәлештәге үзгәрешләр бар.

Чаралар Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгының халык алдында формалаштырылган максатларына һәм бурычларына ирешү кысаларында гамәлгә ашырыла.

Лагерь сменалары вакытында яшьләрнең үз-үзләрен үстерүләре өчен шартлар тудыру «Мәгариф» милли проектының бурычларына туры килә.