Татарстан яшьләре Саранскида студентлар арасында Идел буе федераль округының интеллектуаль олимпиадасында республика исеменнән чыгыш ясаячак

2024 елның 25 апреле, пәнҗешәмбе

16 кешедән торган Татарстан делегациясе Студентлар арасында Идел буе федераль округының интеллектуаль олимпиадасында катнашу өчен Саранскига китте. IX интеллектуаль олимпиада финалы Н.П. Огарев исемендәге Мәскәү дәүләт университетында узачак, катнашучыларның гомуми саны Идел буеның 14 төбәгеннән, шулай ук ДНР, Запорожье, Кыргызстан һәм Белоруссиядән 200дән артык студент тәшкил итәчәк. Студентлар 6 өлкәдә ярышачак: инженерлык осталыгы, робототехника, БПЛА, программалаштыру һәм идарә итү, парламент дебатлары һәм «Что? Где? Когда?» уенында катнашачак.

Бу биремнәрне үтәүне бәяләүдә 32 судья катнаша. Студентлар арасында Идел буе федераль округының интеллектуаль олимпиадасы студент яшьләренең интеллектуаль үсеше өчен шартлар тудыру һәм аларны инновацион эшчәнлек формаларына җәлеп итү максатыннан үткәрелә.

Гуманитар юнәлешләр буенча биремнәр Мәскәү, Казан һәм Чиләбе белгечләре тарафыннан булдырылган. Инженерлык юнәлешләренә карата бурычларны эшләүгә Идел буе федераль округы һәм Россия Федерациясенең башка төбәкләре предприятиеләреннән экспертлар җәлеп ителгән.

Олимпиаданы ачу тантанасы 26 апрельдә Н.П. Огарев исемендәге Мәскәү дәүләт университетының мәдәният һәм сәнгать сараенда узачак, шуннан соң ук ярышлар башлана. Чарада ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков та катнашыр дип көтелә.

Округ финалында катнашу өчен Татарстан Республикасы студентларын сайлап алу узган ел ахырыннан алып барыла. Әйтик, Казан шәһәре мэры кубогына интеллектуаль уеннар буенча ел саен үткәрелә торган турнир кысаларында региональ финал уздырылды. Региональ сайлап алу 65 иң көчле мәктәп һәм студент командалары катнашында узды. Турнир нәтиҗәләре буенча студентлар зачетында Казан (Идел буе) федераль университеты командасы җиңү яулады. «Робототехника» юнәлеше буенча команда составы Казан дәүләт энергетика университеты студентлары арасыннан төзелгән.

«Парламент дебатлары» юнәлеше буенча югары белем бирү оешмалары базасында конкурслар узды. Шул исәптән, республика этабы парламент дебатлары буенча III Кубок кысаларында В.Г. Тимирясов исемендәге Казан инновацион университеты базасында узды. Турнир нәтиҗәләре буенча кабул итүче як командасы Казан инновацион университеты җиңү яулады. «Инженер командалары конкурсы» юнәлеше буенча Татарстан җыелма командасы составына Казан (Идел буе) федераль университеты студентлары керде. «Пилотсыз очу аппаратларын очу», «Пилотсыз очу аппаратларын программалаштыру» юнәлешләре буенча конкурслар Татарстан Республикасының ике мәгариф оешмасы – А.Н.Туполев исемендәге Казан милли тикшеренү техник университеты һәм Лаеш техник-икътисад техникумы базасында гамәлгә ашырыла.

Ярышлар 28 апрельгә кадәр дәвам итәчәк.

Сайлап алу этапларын һәм команданы формалаштыруны Татарстан Яшьләр эшләре министрлыгы ТР Студентлар лигасы белән берлектә оештыра.