Рөстәм Миңнеханов «Созвездие-Йолдызлык» фестивале җиңүчеләрен бүләкләде

2024 елның 25 апреле, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов XXIV «Созвездие-Йолдызлык» ачык республика яшьләр телевизион эстрада сәнгате фестиваленең гала – концертында катнашты. Ул фестивальнең Гран-при ияләренә бүләкләр тапшырды. Кубокларны Азнакайдан «Фантазия» вокаль ансамбле һәм республика башкаласыннан «Зөбәрҗәт шәһәре» эстрада бию студиясе алды.

«Созвездие-Йолдызлык» фестивалендә ел саен 65 меңгә якын бала катнаша. Бу бик яхшы тәрбия. Лаеклы эш белән мәшгуль кешеләр беркайчан да начарлык эшләмәячәк. Бу проект илдә иң яхшыларның берсе дип саныйм. Без горурланырга, байлыгыбызга сакчыл карарга һәм яшьләребезгә үзләрен күрсәтергә мөмкинлек бирергә тиеш. Балачагыңда файдалы нәрсәгә өйрәнсәң, һәрберебез өчен рәхәт. Ләкин нигез булып гаилә кала. Әгәр дә анда бу ярдәм рухы булмаса, бернәрсә дә килеп чыкмаячак. Балаларыбыз, республика белән горурланабыз. Сез — Татарстанның байлыгы һәм киләчәге», - дип мөрәҗәгать итте Рөстәм Миңнеханов тамашачыларга һәм катнашучыларга.

Фестивальнең зур Гала-концерты өч сәгатькә якын дәвам итә, сәхнәгә төрле номинацияләр буенча лауреатлар һәм җиңүчеләр чыга. Җиңүчеләрне җиде юнәлеш буенча бүләкләделәр: Вокал-соло, Вокаль ансамбльләр, Хореография, Конферанс, Җырның иң яхшы музыкасы, Җырның иң яхшы тексты һәм иң яхшы видеоклип.

Традиция буенча, һәр номинациядә җиңүчеләрне төрле юнәлешләр буенча республиканың күренекле эшлеклеләре бүләкләде. Бүләкләрнең берсен ТР Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков тапшырды.

«Татарстанда зур бәхет һәм игелек бәйрәме. Шунысы игътибарга лаек, Россиядә безнең Президент Владимир Путин игълан иткән гаилә елында «Созвездие-Йолдызлык» гаилә көне дә узды. Без фестивальгә ярдәм итүче педагогларыбызга, оештыручыларыбызга, остазларыбызга, район башлыкларына һәм Татарстан Хөкүмәтенә рәхмәт әйтәбез. Мондый мирас белән безне бары тик җиңүләр һәм уңышлар гына көтә», - дип билгеләп үтте министр.

Сайлап алу турлары республиканың барлык районнарын үз эченә алган 10 зонада үтте. Аннары Казанда суперфинал узды, һәм бүген фестиваль зур гала-концерт белән тәмамланды.

Исегезгә төшерәбез, «Созвездие – Йолдызлык» фестивале Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов патронажы астында үткәрелә һәм талантлы балалар һәм яшьләрне иҗади тормышка ашыруга ярдәм итүче заманча эстрада сәнгате өлкәсендә республика масштабындагы фестиваль хәрәкәте булып тора. Фестиваль ТР Яшьләр министрлыгы ярдәме белән 2001 елдан бирле үткәрелә һәм Татарстан Республикасының барлык районнарын һәм шәһәрләрен колачлый. 2016 елдан фестиваль ЮНЕСКО эшләре буенча Россия Федерациясе комиссиясе эгидасы астында үткәрелә.