20 төбәктән эзтабарлар Татарстанга «Эзләү фронты» бөтенроссия мәктәбенә килде

2024 елның 10 июле, чәршәмбе

Спас районында Вертолетный утравы территориясендә «Поисковый фронт» Бөтенроссия эзләү системасы мәктәбенә старт бирелде. Анда илнең 20 төбәгеннән 200 кеше – «Россиянең эзләү хәрәкәте» гомумроссия иҗтимагый хәрәкәтенә кергән эзләү берләшмәләре вәкилләре катнашты.

Программаны ачу тантанасында мөхтәрәм кунаклар сыйфатында Татарстан Республикасы Рәисе Администрациясе җитәкчесе вазыйфаларын башкаручы Руслан Мөхәрләмов, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министры Ринат Садыйков, республиканың Спас районы башлыгы Фәргать Мөхәммәтов, «Россия эзләнү хәрәкәте» Координация советы әгъзасы, Идел буе федераль округындагы вәкил Андрей Мордвинов, Координация советы әгъзасы – Россия эзләнү хәрәкәтенең халыкара мәсьәләләр буенча киңәшчесе Антон Торгашев, Татарстан Республикасының «Ватан» берләшмәсе» төбәк иҗтимагый яшьләр оешмасы советы рәисе Александр Коноплев һәм Россия хәрби-тарихи җәмгыятенең Татарстандагы төбәк бүлеге башкарма директоры Тимур Камалетдинов катнашты.

«Эзләнү эшчәнлеге-ул тарихны белүдән алып тикшерү чараларын уздыру нигезләренә кадәр бик күп күнекмәләр булуны күздә тоткан тырыш хезмәт. Ләкин, иң мөһиме, сез командада эшләү күнекмәләрен остазларыгыз белән иңгә-иң куеп үзара эш итеп аласыз. Шушы 10 ел дәвамында эзләнү машинасы мәктәбе үткәргән барлык кешеләргә аерым рәхмәт сүзләрен җиткерәсем килә», - дип мөрәҗәгать итте катнашучыларга Руслан Мөхәрләмов.

Мәктәп программасында эзләү эшчәнлегендә Россиянең әйдәп баручы белгечләреннән археология, хәрби-тарихи һәм эзләү (эзләү-разведка) әзерлеге буенча практцияләр, семинарлар, практик дәресләр. Түгәрәк өстәлләр планлаштырылган, анда эзләү эшләрен оештыру һәм уздыру вакытында барлыкка килә торган проблемалы мәсьәләләр турында фикер алышачаклар, шулай ук эзләү эшендә ДНК-идентификация турында сөйләшәчәкләр.

«Сез бик мөһим һәм кирәкле эш белән шөгыльләнәсез-илебез тарихын саклыйсыз. Бу Ватанны саклаучылар истәлеген мәңгеләштерүгә бәяләп бетергесез өлеш. Бөтенроссия мәктәбе кысаларында барыгызга да яхшы эш телим. Биредә тупланган күнекмәләр сезгә эзләнү экспедицияләрен югары дәрәҗәдә һәм яхшы нәтиҗәләр белән уздырырга, үзегезне һәм отрядларыгызны лаеклы күрсәтергә ярдәм итәчәк», - дип ассызыклады Ринат Садыйков.

Ачылу кысаларында Алдынгы эзләнүчеләр Россия Федерациясе Оборона министрлыгының «Эзләнү хәрәкәтендә аерымлык өчен» билгеләре һәм РФ Дәүләт Думасы депутаты, Россия эзләнү хәрәкәтенең җаваплы сәркатибе Елена Цунаеваның «Актив иҗтимагый эшчәнлекләре, Ватанны саклаганда һәлак булганнарның истәлеген саклауга һәм мәңгеләштерүгә зур өлеш кертүләре һәм яшьләрне хәрби-патриотик тәрбияләүләре өчен» рәхмәте белән бүләкләнделәр. Елена Цунаева шулай ук катнашучыларга сәламләү телеграммасы җибәрде: «Кадерле катнашучылар! Мәктәп сезнең өчен теоретик белемнәр практик күнекмәләр белән тулыландырыла торган платформа булачак. Уку барышында сез фикердәшләрегезне очратырсыз, экспертлар ярдәмен алырсыз һәм уртак эш белән хәрәкәт итүче эзләүчеләрнең зур гаиләсенең бер өлеше булырсыз. Эзләү - бик нәзакәтле һәм нечкә эш, шуңа күрә бу хәтерне саклау өчен кирәкле белем һәм күнекмәләргә ия булу бик мөһим. Сезгә уңышлар, илһам һәм яңа казанышлар телим. Бу юлдагы һәр адымыгыз әһәмиятле нәтиҗәләр китерсен һәм Ватаныбызны саклаучылар истәлеген саклауга ярдәм итсен!».

«Соңгы 10 елда эзләү экспедицияләрендә безнең «Эзләү фронты» футболкаларында булган кешеләрне каршы алуыма бик шатмын. Эзләнү эшендә алдынгы технологияләргә өйрәтү өчен ел саен бирегә яңа яшьләрне алып килгән остазларга рәхмәт белдерәм. Барыгызга да уңышлы укулар телим!», – диде Андрей Мордвинов.

Катнашучыларга Александр Коноплев та мөрәҗәгать итте: «Безнең төп максатыбыз – Ватанны саклаганда һәлак булганнарның истәлеген мәңгеләштерү, чөнки нәкъ менә 1993 елда Дәүләт безгә бу җаваплылыкны йөкләде. Һәм без үз өстебезгә шундый миссияне алганбыз икән, дәрәҗәне тотарга тиешбез. «Эзләү фронты» эзләү эшләрен уздыру планында сезнең компетенцияләр дәрәҗәсен күтәрү өчен уйлап табылган. Сез моннан зур белем багажы белән китәрсез һәм киләчәктә безне шушы җентекле, әһәмиятле һәм зур эштә алыштырырсыз дип ышанам».

Чараны Ватанны саклаганда һәлак булганнар истәлеген мәңгеләштерү буенча «Россиянең эзләнү хәрәкәте» Гомумроссия иҗтимагый хәрәкәте һәм Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы ярдәмендә «Татарстан Республикасының «Ватан берләшмәсе» төбәк иҗтимагый яшьләр оешмасы оештыра.Чара Гражданлык җәмгыятен үстерүгә Президент грантлары Фонды тарафыннан бирелгән Россия Федерациясе Президенты грантыннан файдаланып уздырыла.